Úterý 28. září. Svátek má Václav.

Linda má za sebou úspěšný kvartál, akcionáři tak spokojeni nejsou

04.05.2011 | 11:11 0 Komentářů

Linde, druhý největší světový výrobce průmyslových plynů, dnes zveřejnil hospodářské výsledky za první kvartál, které překonaly odhady analytiků. Akcionáři se však zřejmě namísto úspěchů hlavní divize vyrábějící průmyslové plyny zaměřili na očekávanou stagnaci strojírenské divize.

Tržby společnosti vzrostly mezikvartálně o 14,89 % na 3,325 mld. EUR a překonaly tak odhady analytiků o 2,46 %. Čistému zisku se také podařilo překvapit, když při hodnotě 284 ml. EUR překonal odhady 274,2 ml. EUR. Hodnota z minulého období činila 239 ml. EUR. Čistý zisk na akcii 1,67 EUR překonal odhady mírněji, pouze o 0,66 %, i když znamenal meziroční nárůst o 42,7 %.

Tržbám Linde nejvíce napomáhala divize vyrábějící průmyslové plyny, jejíž obrat se zvýšil meziročně o 13,8 % na 2,662 mld. EUR. Po očištění o kursové změny, změny v cenách zemního plynu a změny ve struktuře společnosti prodeje vzrostly o 8,3 %. Provozní zisk divize vzrostl rychleji než prodeje, dosáhl růstu o 16,3 %. Společnost upozorňuje na rozdílné vývoje poptávek v jednotlivých regionech. Nejvyšší růst zaznamenala společnost opět v Asii (převážně v Číně a Indii) a v jižní Americe. Zotavování z krize bylo možno spatřit v USA a v západní Evropě.

Tržby strojírenské divize vzrostly o 14,3 % na 591 ml. EUR. Provozní zisk rostl rychleji, o 21,6 %, a to hlavně díky úspěšnému dokončení několika projektů. Počet objednávek poklesl meziročně na 444 ml. EUR z 502 ml. EUR z předchozího roku. Vzhledem k nepravidelnosti projektů tudíž nelze předpokládat další podobně výtečný výsledek této divize, očekává se spíše stagnace prodejů.

Analytici jsou ohledně společnosti spíše optimističtí, 19 z analytických společností oslovených agenturou Bloomberg doporučovalo před zveřejněním výsledků

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.