Neděle 01. srpna. Svátek má Oskar.

Likérka Stock Spirits zřejmě nezveřejní výsledky za 3Q, akcionář ji kritizuje za netransparentnost

01.11.2016 | 13:15 0 Komentářů

Likérka Stock Spirits Group zřejmě nezveřejní výsledky za 3Q a zrušila plánovaný investorský den. Vysloužila si tak kritiku od aktivistického akcionáře Luise Amarala a jeho fondu Western Gate Investments.

Likérka Stock Spirits Group opět čelí útoku svého aktivistického akcionáře Luise Amarala, který skrze Western Gate Investments drží 9,67% podíl. Luis Amaral kritizoval jmenování nových členů správní rady a nezapojení jím navrhnutých (a valnou hromadou schválených) členů do výborů.

Minulý pátek společnost Western Gate zveřejnila prezentaci, ve kterém srovnává počet členů správní rady likérky a jejich odměny s dalšími společnostmi s podobnou kapitalizací. Western Gate předpokládá, že jmenování dalších nevýkonných ředitelů v příštím roce povede k 60% nárůstu nákladů na jejich odměny oproti roku 2015, a považuje je za přehnané.

Včera společnost Western Gate zveřejnila prohlášení, ve kterém kritizuje slabou úroveň správy společnosti (corporate governance). Akcionář společnost obvinil ze zrušení investorského dne v návaznosti na jím zaslané otázky. Společnost v reakci uvedla, že ačkoliv jeho uspořádání zvažovala, nezaslala žádné formální pozvánky a následně se rozhodla, že by uspořádání investorského dne nebylo nejlepší využití času managementu.

Likérka Stock Spirits Group zřejmě nezveřejní výsledky za 3Q

Likérka také zřejmě nezveřejní výsledky za 3Q. Ohledně termínu jejich zveřejnění jsme se nezávisle obrátili na společnost, finanční ředitelka Lesley Jackson nám však odpověděla, že všechny termíny zveřejnění výsledků jsou uvedené na webu společnosti a nejbližší připadá na 11. leden. Na včerejší dotaz, proč společnost ustoupila od zveřejnění výsledků za 3Q, do publikace této zprávy neodpověděla. Společnost spolu s posledními zveřejněnými výsledky za první polovinu roku ani nezveřejnila celoroční výhled zisku, jak bylo v předchozích letech zvykem.

Mluvčí společnosti pro deník The Telegraph uvedl: „Udržujeme stálou komunikaci s našimi akcionáři, jejichž drtivá většina je spokojena s úrovní zveřejňování informací týkajících se provozního a finančního výkonu společnosti.“

Aktivistický akcionář Luis Amaral je nespokojený se zrušením investorského dne a urguje zveřejnění výsledků

Mezi spokojené akcionáře se však neřadí Western Gate, který v návaznosti na zrušený investorský den zveřejnil své otázky a urguje společnost, aby své výsledky zveřejnila. „Zrušení investorského dne v nás vyvolává pochyby, zda se společnost Stock Spirits Group snaží vyhnout zodpovězení náročných otázek ohledně řízení společnosti a jejího výkonu,“ řekl Luis Amaral a dodal: „Western Gate se těší na listopadové výsledky za 3Q, aby akcionáři mohli posoudit vliv přehodnocení strategie klíčového polského podnikání. Akcionáři na obrat v hospodaření čekají téměř dva roky od prvního katastrofického profit-warningu z 5. listopadu 2014.“

V listopadu od likérky Stock Spirits v minulých letech přicházely spíše chmurné zprávy

Výrazný propad akcie zaznamenaly také po profit-warningu z loňského listopadu kvůli nižším než očekávaným objednávkám zákazníků v Polsku. V návaznosti na prosincové oživení objednávek společnost v lednu uvedla, že se zisk nakonec bude blížit spíše horní hranici listopadového výhledu. Management společnosti byl na následujících konferenčních hovorech poměrně skoupý na vysvětlení svých vztahů s polskými zákazníky, mezi kterými je největší společnost Eurocash (EUR). V té drží akcionář likérky Luis Amaral 43,58% podíl.

Otázky Western Gate Investments

Otázky Western Gate Investment se týkají organizační struktury (Western Gate dlouhodobě kritizuje existenci správního střediska ve Velké Británii), reorganizace prodejního týmu, vývoje nových produktů, právního sporu o značku Saska (z otázky Western Gate vyplývá, že si ji likérka včas nezaregistrovala před spuštěním produkce) a obsazení správní rady. Western Gate by také zajímalo nastínění další strategie, trendy jednotlivých produktových kategorií a vysvětlení nedávné akvizice v České republice.

Stock Spirits Group (BAASTOCK) +0,9 % na 48,55 CZK
Ukazatel   Ukazatel  
Kapitalizace (mld. CZK) 9,7 P/E
Vývoj za letošní rok (%) +1,5 Očekávané P/E 13,8
52týdenní minimum (CZK) 36,5 Prům. cílová cena (CZK) 52,6
52týdenní maximum (CZK) 67,7 Dividendový výnos (%) 10,4

Zdroj: Western Gate Investment, The Telegraph, Stock Spirits Group, Sharecast

Jan Tománek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.