Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

Likérka Stock Spirits Group představila silný růst za 1H FY 2020

13.05.2020 | 08:56 0 Komentářů

Likérka Stock Spirits Group představila silný růst za prvních šest měsíců fiskálního roku 2020, které skončily v březnu 2020, a mezitímní dividendu.

Výsledky společnosti Stock Spirits Group (BAASTOCK) za 1H 2020
  1H 2020 1H 2019
Tržby (mld. EUR) 189,6 156,9
Očištěný zisk EBITDA (mil. EUR) 45,6  35,3
Čistý zisk (mil. EUR)  14,7 5,9
Očištěný zisk na akcii (EPS, EUR/akcie) 14,38  10,19

 

Silný růst v Polsku a ČR

Společnost představila růst prodejních objemů o 10,1 %, tržeb o 20,8 % a očištěného hrubého provozního zisku EBITDA o 29,4 %.

Společnosti se podařilo dobře vyrovnat s navýšením spotřební daně v Polsku o 10 % a České republice o 13 % od začátku kalendářního roku 2020. Poptávka se podle společnosti vyvíjela nad odhady před i po zvýšení.

V Polsku dosáhla 25% růstu tržeb díky růstu objemů, cen a produktového mixu. Očištěná EBITDA tam vzrostla o 43,8 %. Očekávaná daň z malých objemů alkoholu nakonec nebyla zavedena.

Česká republika dosáhla 9,1% růstu tržeb a 25,6% růstu hrubého provozního zisku. Společnost se i nadále potýká s ostrou konkurencí u bylinných likérů a whiskey.

V Itálii, která se na tržbách skupiny podílí pouze ze 7,8 % společnost zaznamenala 21% růst tržeb díky začlenění akvizice, ovšem s výrazným poklesem EBITDA.
Z ostatních a exportních trhů hlásí pokles tržeb i zisku.

Společnost zakončila období se stejným čistým dluhem 55,4 mil. EUR jako v září 2019, poměru vůči hrubému provoznímu zisku EBITDA, který vzrostl, tak násobek čistého zadlužení klesl na 0,71 z 0,83.

Koronavirus měl na společnost minimální dopad, 85 % tržeb pochází z maloobchodu

„K dnešnímu dni měla pandemie COVID-19 minimální dopad na naši výkonnost na jádrových trzích a na celkovou finanční pozici skupiny. Navzdory tomu velmi pozorně monitorujeme situaci vzhledem k nejistotě, jak dlouho bude současná krize trvat,“ uvádí společnost v prohlášení.

„I nadále zaznamenáváme robustní spotřebitelskou poptávku po našich produktech na našich dvou hlavních trzích v Polsku a ČR (které dohromady činí 83,9 % našich tržeb. Naštěstí se dlouhodobě zaměřujeme na off-trade segment v obou zemích (maloobchodní prodej, poznámka překladatele) a dopad z uzavření on-trade (vary, kluby, restaurace a hotely) byl zmírněn přesunem do off-trade kanálů s tím, že naše produkty jsou spotřebovávány doma místo barů a restaurací,“ uvádí dále společnost s tím, že celkem 85 % tržeb skupiny přichází právě z maloobchodu a společnost má také jen drobný podíl v duty-free obchodech.

Společnost dále uvádí, že drtivá většina produktů prodávaných v Polsku a ČR je v těchto zemích také vyráběna z lokálních surovin. Společnost nezaznamenala žádné narušení výroby nebo dodavatelském řetězci v žádném ze svých závodů a neznaznamenala ani dopad na schopnost obsluhovat zákazníky v Itálii.

„Naštěstí jsme v pozici, kdy můžeme nabídnout reálnou pomoc vládám a podnikům ve snahách limitovat šíření viru. Naše závody v Polsku, ČR a Německu vyrábí velké množství dezinfekce rukou, která byla věnována zdravotníkům, záchranářům a pracovníkům potravinářského a restauračního sektoru“ uvádí společnost.

Kvůli koronaviru zaznamenala částečný odpis investice do irské společnosti Quintessential Breands Irish Whiskey ve výši 14,2 mil. EUR.

Dividenda

Management navrhuje zvýšení mezitímní dividendy o 5,3 % na 2,77 euro centů na akcii.

Reakce analytiků J.P. Morgan

Analytici J.P. Morgan po výsledcích zvýšili cílovou cenu pro akcie Stock Spirits Group na 255 pencí (v přepočtu 79 Kč) z 240 pencí při stávajícím doporučení na stupni „overweight“.

Akcie Stock Spirits Group (BAASTOCK) v úterý před výsledky v Praze uzavřely na 60,50 Kč.

Zdroj: Stock Spirits Group

Jan Tománek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.