Pondělí 01. března. Svátek má Bedřich.

Likérka Stock Spirits Group hlásí růst v 1H 2018 a navyšuje dividendu

08.08.2018 | 08:53 0 Komentářů

Likérka Stock Spirits Group představila výsledky za první polovinu roku 2018. Na klíčovém polském trhu hlásí stabilizaci a pomalý návrat k růstu. V ČR se potýkala se zvýšenou konkurencí, kterou však převážil úspěch nových značek.

Výsledky společnosti Stock Spirits Group (BAASTOCK) za 1H 2018
  1H 2018 1H 2017*
Tržby (mil. EUR) 124,1 117,8
EBITDA (mil. EUR) 23,4 22,0
Čistý zisk (mil. EUR) 12,7 11,7

*po přechodu na účetní standard IFRS 15

Výsledky

Tržby skupiny meziročně vzrostly o 5,3 %, EBITDA o 6,2 % a čistý zisk o 8,6 %. Zadlužení společnosti kleslo na 38,7 mil. EUR, 0,67násobek EBITDA.

„Během těchto šesti měsíců jsme dosáhli růstu objemů, tržeb, zisku a marží. Navzdory některým výzvám v našich jádrových trzích, a především konkurenčnímu cenovému prostředí v Polsku, věříme, že naše pokračující zaměření na investice do našich značek, produktové inovace a premiumizaci (rozvíjení dražších značek s vyšší marží, pozn. překl.) funguje a že jsme v dobré pozici, abychom dosáhli dalšího růstu v druhé polovině roku a dále,“ řekl výkonný ředitel Mirek Stachowicz.

Stabilizace a pomalý návrat k růstu, hlásí Stock v Polsku

Na klíčovém polském trhu se společnosti podařilo dosáhnout 5% růstu tržeb (4% růstu po očištění o měnové kurzy), růstu objemů i tržního podílu (meziročně z 26,8 % z 24,7 %). Společnost uvádí, že se jí podařilo stabilizovat situaci na trhu a podává lepší výsledky než její hlavní konkurent (Roust), zatímco třetí hráč na trhu dále ztrácí (Merie Brizard).

Za zlepšením její výkonnosti stojí zlepšení prodejního mixu směrem k prémiovějším produktům navzdory ostré konkurenci a poklesu objemů prodané vodky na celém polském trhu o 1 %.

Nové značky převážily ostřejší konkurenci v ČR

Tržby v České republice meziročně vzrostly o 8,4 %, respektive o 3,4 % po očištění o pohyb měnových kurzů. To se však neprojevilo na zisku EBITDA vzhledem ke zvýšením nákladům na reklamu a propagaci nových značek.

Společnost v ČR musela reagovat na změnu strategie maloobchodníků, kteří se nyní zaměřují na hodnotu než prodaný objem, spuštění privátních značek a zákaz kouření.

Změna chování maloobchodních řetězců a cenová konkurence vedla k poklesu bylinných likérů o 14,8 %, který však byl tlumen spuštěním nové značky Black Fox ve 4Q 2017.

Úspěch v 1Q spuštěné značky Božkov Republica, která si získala 28,8% tržní podíl mezi importovanými rumy, vedl společně s růstem Captaina Morgana k posílení tržní pozice v rumech.

Itálie a další trhy

Tržby v Itálii meziročně klesly o 4,2 % na 11,5 %, EBITDA téměř na polovičních 1,2 mil. EUR vzhledem k vyšším investicím do značky Keglevich.

Tržby na dalších trzích, zahrnujících Slovensko, Bosnu a Hercegovinu, Chorvatsko, exportní trhy a destilérku Baltic, meziročně vzrostly o 8,5 % na 13,5 mil. EUR.

Dividenda

Společnost oznámila zvýšení předběžné dividendy o 5 % na 2,5 euro centů na akcii.

Změna fiskálního roku

Společnost již dříve oznámila posunutí fiskálního roku, který nyní bude končit 30. září. Společnost oznámí výsledky za 9 měsíců končících 30. zářím ve středu 5. prosince.

Zdroj: Stock Spirits Group

Jan Tománek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.