Úterý 01. prosince. Svátek má Iva.

Libra vůči koši měn nejslabší téměř za 12 let

02.09.2008 | 12:58 0 Komentářů

Projevy britského ministra financí a posilující dolar ztlačily kurz libry vůči americkému dolaru na nejslabší hladinu od dubna 2006. Allistair Darling o víkendu uvedl že ekonomika prochází nejsložitějším obdobím od 60 let minulého století a nevyloučil ani recesi. Zpomalení britské ekonomiky a přetrvávající bytová krize nastartovaly výprodej libry na devizovém trhu.

Pokles cen ropy podpořily dolar až na 7-měsíční vrchol vůči koši měn. Poslední zprávy z USA uvedly že hurikán Gustav zeslábl na tropickou bouři a ušetřil ropnou infrastrukturu v Mexickém zálivu.

Libra se v pondělí propadla o 1,6% a uzavírala na $1,7917. V průběhu jediného měsíce volným pádem ztratila více jak 10% hodnoty. Pod tlak se dostala i vůči euru a oslabila až na 81,62 pencí, nejslabší hodnotu od 1.srpna 1996. Proti koši měn klesla na 88,5 a je nejslabší téměř za 12 let.

Britská vláda připravuje stimulový balíček s cílem pomoci bytovému trhu v nesnázích podobný tomu v USA. Součást záchranného balíčku budou podle ministesrstva financí daňové úlevy pro bytové domy s cenami pod 175 tisíc liber pro příští rok. Ekonomové ale vidí tento krok skepticky akterý pravděpodobně nepřinese obrat do trhu ani podporu ekonomice.

Britská libra pokračuje v oslabování od srpna, v tomto měsíci zaznamenala největší meziměsíční znehodnocení od krachu evropského devizového mechanismu z roku 1992. Inflace stále nedovoluje BOE snížit úrokové sazby a podpořit růst a domácí měnu. Centrální banka před měsícem rozhodla ponechat hlavní úrokovou sazbu beze změny na 5,00% v prostředí rostoucí inflace a hrozby zpomalení nebo dokonce recese ostrovní ekonomiky. Bankovní rada BOE i ECB zasedají ve čtvrtek a nečekají se žádné změny.

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.