Středa 23. září. Svátek má Berta.

Lék Lyrica ztratí exkluzivitu

11.09.2015 | 14:28 0 Komentářů

Britský soud dnes v ostře sledovaném případu rozhodl v neprospěch americké společnosti Pfizer, která tak přijde o poslední patentovou ochranu úspěšného léku Lyrica. Soud se rozhodl patentovou ochranu léku neprodloužit. Verdikt umožní ostatním farmaceutickým společnostem prodávat léčiva založená na podobné bázi.

Farmaceutický gigant doufal v rozhodnutí, které by prodloužilo patentovou ochranu léku proti bolesti. Již dříve vypršela patentová ochrana léku Lyrica pro léčbu epilepsie a úzkosti. Pfizer vyvinul výše zmíněný lék právě pro léčbu těchto potíží, později však společnost objevila, že lék může být použit i pro zmírnění bolesti. Původní patent vypršel minulý rok, zatímco právní ochrana pro využití proti bolesti trvá až do roku 2017.

Konkurenční výrobci léčiv Allergan (dříve Actavis) a Mylan uvedly minulý rok na trh generika, která však bylo možné využít pouze při léčbě psychických poruch a epilepsie. Dnešní rozhodnutí však otevírá těmto léčivům cestu i pro využití při potlačení bolesti.

Zdroj: The Wall Street Journal

Tomáš Spousta
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.