Neděle 23. ledna. Svátek má Zdeněk.

Lék Biogenu proti Alzheimeru obdržel negativní postoj od evropských regulátorů

17.12.2021 | 15:19 0 Komentářů

Panel evropských regulátorů se postavil negativně k distribuci léku společnosti Biogen k léčbě Alzheimerově nemoci. Regulátoři nepovažují lék za prokazatelně účinný a mají pochyby o jeho bezpečnosti.

Klíčový panel evropských regulátorů léčiv zveřejnil negativní postoj ke kontroverznímu léku Aduhelm společnosti Biogen pro boj s Alzheimerovou nemocí, čím byly utlumeny naděje na prodej léčiva na evropském trhu.

Dle vyjádření regulátorů Aduhelm sice v mozku pacientů protein amyloid beta, spojitost mezi tímto efektem a klinickým zlepšením pacientů však nebyla prokázána. Dle panelu také studie ukázaly, že lék není dostatečně bezpečný, jelikož skeny mozků některých pacientů naznačovaly abnormální natékání a krvácení.

Biogen na vývoji léku spolupracuje se společností Eisai. Obě společnosti v reakci na oznámení evropských regulátorů uvedly, že požádají panel o přezkoumání zveřejněného postoje. Tento proces po dodání potřebných dokumentů zabere zhruba dva měsíce.

Panel evropských regulátorů již v minulém měsíci hlasováním signalizoval pravděpodobné zamítnutí léku Aduhelm. „Takový krok účinně vymaže 40 % potenciálních budoucích tržeb,“ uvedli tehdy analytici z RBC Capital Markets.

Biogen provedl dvě velká testování Aduhelmu na pacientech s Alzheimerovou nemocí, která přinesla protichůdné výsledky. Aduhelm byl v červnu schválen americkými regulátory, což v USA vzbudilo protesty a návrhy na rezignaci regulátorů. Rozšíření léku je v USA zatím mírné, jelikož soukromé zdravotní pojišťovny a vládní programy stále zvažují, jestli budou za Aduhelm platit.

Akcie Biogen (BIIB) v předburzovní fázi klesají o 1,62 % na 231,71 USD.

Zdroj: Bloomberg

Matěj Švanda
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.