Pátek 15. ledna. Svátek má Alice.

Krize dopadla i na luxusní německé vozy

21.09.2012 | 11:39 0 Komentářů

Automobilky Daimler a Porsche přiznaly, že nejhorší situace na automobilovém trhu za 17 let zasáhla i luxusní vozy.

Daimler uvedl včera, že provozní zisk u značky Mercedes-Benz letos poklesne a nedorovná loňský výsledek, jak se původně očekávalo. Také Porsche oznámilo, že nevyrobí v příštím roce 155 tis. aut, jak původně předpokládalo.
Daimler, Porsche, BMW i Audi pod křídly Volkswagenu zatím prokazovaly odolnost vůči problémům, které zasáhly Fiat, PSA Peugeot Citroen a Renault. Německé automobilky těžily z domácího trhu a velkého vývozu do Číny a USA. Krize se však z jihu Evropy rozšířila a pokles je již citelný i v Německu.
Prodeje evropských aut poklesly v srpnu o 8,5 %, což je největší propad od února. Bruselská průmyslová asociace ACEA očekává, že prodeje v letošním roce klesnou na 17tileté dno. Počet registrovaných aut v Německu poklesl v srpnu o 4,7 %.
Porsche sice v příštím roce navýší produkci, ovšem ne tak, jak se původně plánovalo. Luxusní značka ve stáji Volkswagenu zřejmě vyšle na silnice kvůli horším podmínkám na trhu jen 140 tis. vozů.
CEO konkurenční automobilky Dieter Zetsche uvedl, že Mercedes-Benz již přijal úsporná opatření vzhledem k situaci na trhu a nastavuje úsporný program se jménem „Fit for Leadership". Detaily by měli být představeny v několika týdnech.

Akcie Daimleru (DAI) rostou o 0,46 % na 39,405 EUR.
Akcie Volkswagenu (VOW3) si připisují 0,53 % na 150,7 EUR.

Zdroj: Bloomberg

Rudolf Plachý
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.