Čtvrtek 24. června. Svátek má Jan.

Křehký růst na Wall Street

27.05.2021 | 19:02 0 Komentářů

Americké akciové indexy udržují během čtvrteční seance lehké zisky, přesto je na trhu viditelná opatrnost a indexy se aktuálně pohybují spíše u dolních mantinelů dnešních obchodních pásem.

Bude zajímavé sledovat, zda v současném prostředí otestují indexy nová maxima či nikoliv. Hodnotově nejsou od těchto met příliš vzdáleny. Pandemie nebo minimálně její hlavní část nyní na pozadí plošné vakcinace odeznívá a ekonomiky se plně otevírají. Bude to stačit? Uvidíme, valuace (až na technologické rychlokvašky) příliš nezlevnily, inflace zůstává důležitým tématem, stejně jako samotný vývoj tržních sazeb, které doposud dokázal Fed náležitě „usměrnit“ svými holubičími komentáři.

Dnes se ale výnosy navrátily k růstu napříč splatnostmi – 10letý státní bond registruje posun na 1,616% ze včerejších 1,576%, drahé kovy pak vykazují smíšenou bilanci. V mírném záporu se drží zlato (-0,2%), stříbro posiluje o 0,5%.

Na energetickém trhu propadá plyn (-3,2%), ustupující hluboko pod hladinu 3 USD/mmbtu. Ropa naopak posiluje o 0,5% na 66,55 USD/barel. Právě energie se drží na dnešním sektorovém výkonnostním chvostu (-0,2%) spolu s utilitami (-0,3%). Naopak průmyslové společnosti dominují růstům se souhrnnou bilancí +1,3%. Daří se též základním materiálům (+0,7%).

V čele individuálních růstů S&P500 konstituentů se drží tradiční průmysloví „mamuti“ – s 6,1% růstem je aktuálně na špici Ford (F) po včerejším představení aktualizovaných dlouhodobých plánů v oblasti elektromobility. Nadšení investorů se přetavuje v růst na mnohaletá maxima a akcie současně směřují k největšímu měsíčnímu přírůstku (+27%) od června r. 2009 (+32%). V popředí se drží též akcie General Electric (GE +5,9%) v návaznosti na oznámení navýšení produkce letadel ze strany Airbusu, do něhož GE dodává své motory. Podobně hovoří i konkurent Boeing (BA +3,4%). Mezi propadlíky pak dnes dominuje diskontní řetězec Dollar Tree (DLTR -7%) po kvartálních výsledcích a především slabém výhledu.

Index S&P 500 +0,26 % na 4207 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Průmysl +1,3 % Utility -0,3 %
Základní materiály +0,7 % Energie -0,2 %
Finanční sektor +0,5 % Zdravotní péče 0 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Ford Motor (F) +6,1 % Dollar Tree (DLTR) -7,0 %
General Electric (GE) +5,9 % Intuit (INTU) -2,3 %
Under Armour (UA) +5,0 % Raymond James Financial (RJF) -1,9 %
Invesco (IVZ) +4,9 % Eli Lilly (LLY) -1,7 %
Aptiv (APTV) +4,6 % Dow (DOW) -1,6 %

David Lamač, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.