Čtvrtek 25. února. Svátek má Liliana.

Kraft Foods podstoupí rozdělení

08.08.2011 | 10:59 0 Komentářů

Potravinářský gigant Kraft Foods (KFT) bude rozdělen na dvě samostatné firmy. Potvrdily se tak zvěsti, které po firmě kolovaly už několik let.

Nové společnosti budou mít rozdělená pole působnosti. Jedna firma bude aktivní na rychle rostoucích rozvíjejících se trzích a bude zaměřená na prodej rychlého (snack) občerstvení, sladkostí a dalších podobných produktů. Její tržby v současné době dosahují 32 mld. USD.

Druhá společnost s tržbami ve výši 16 mld. USD bude mít pod kontrolou stabilnější americký trh, na kterém v produktech dominují běžné potraviny.

Pro rozdělení společnosti hovoří především možnost flexibilnějšího řízení, obě společnosti se budou moci plně koncentrovat na svůj trh, aniž by musely brát případný ekonomický ohled na druhou část. Investoři tak dostanou možnost výběru mezi rychlým růstem rozvíjejících se trhů a stabilním dividendovým výnosem z USA.

Záměr Kraft Foods mnohé překvapil, před 18 měsíci totiž společnost uskutečnila velkou akvizici britské společnosti Cadbury. Za tu doby se akciím KFT vedlo lépe než jejich konkurentům. Pozitivní vývoj potvrdily i poslední kvartální výsledky, které překonaly tržní očekávání.

Rozdělení však nemá jen světlé stránky, dle analytiků bude muset Kraft Foods snížit své zadlužení o 11 mld. USD, aby si obě společnosti po rozdělení udržely současný investiční rating.

Rozdělení by mělo být dokončeno na konci roku 2012.

Akcie společnosti v pátek posílily o 3,23 % na 34,87 USD.

Zdroj: Reuters, Bloomberg

Miloslav Veselý
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.