Sobota 24. července. Svátek má Kristýna.

Kovidové obavy tlačí Wall Street do červených čísel

15.10.2020 | 19:47 0 Komentářů

Americké akciové indexy následují ztrátový vývoj v Evropě a oslabují na pozadí obav z tvrdých restrikcí napříč Evropou pro potlačení nelichotivého vývoje kovidových statistik. Relativně nejhůře si vedou technologie, ztrácející bezmála 1%, naopak tradiční index Dow Jones oslabuje jen o 0,2%. Dnešnímu vývoji nepomohly ani horší data z amerického trhu práce, když nové žádosti o dávky v nezaměstnanosti vzrostly namísto očekávaného poklesu.

Pozornost je nadále upřena i na pokračující vyjednávání politických špiček ohledně dalšího fiskálního balíčku. Čas na schválení do prezidentských voleb (3. listopadu) se ale krátí.

V rámci indexu S&P500 si dnes logicky nejhůře vedou informační technologie (-0,9%) a komunikační služby (-1,2%), v popředí naopak figuruje realitní sektor (+1,2%), daří se ale i bankám a energiím (shodně +0,6%).

Relativní klid je u bezpečných přístavů – ceny dluhopisů napříč splatnostmi zaznamenávají pouze symbolické pohyby, v blízkosti nuly se drží i drahé kovy. Zatímco zlato lehce zpevňuje (+0,2%), stříbro mírně ztrácí (-0,5%). V červeném se drží i ropa (-0,7%), nadále se ale držící nad 40 USD/barel,  k růstu se ale vrátil zemní plyn, který skokově posiluje o 5,7% na 2,787 USD/mmbtu.

Individuálním pohybům mezi S&P500 konstituenty dnes dominuje 20% pád akcií farmaceutické spol. Vertex Pharmaceuticals (VRTX) v návaznosti na zprávy o přerušení dalšího vývoje nadějného léku na léčbu vzácného genetického onemocnění  alfa-1 antitrypsinového deficitu (AATD) s dopadem na plicní funkce i činnost jater. Nejvyšší pohyb vzhůru naopak zaznamenává ropná spol. Apache (APA +4,1%) navazující na včerejší růst na pozadí akvizičních námluv v sektoru (Conoco / Concho Resources).

Index S&P 500 -0,44 % na 3473,32 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Reality +1,2 % Komunikační služby -1,2 %
Finanční sektor +0,6 % Informační technologie -0,9 %
Energie +0,6 % Zdravotní péče -0,7 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Apache Corp (APA) +4,1 % Vertex Pharmaceuticals (VRTX) -20 %
Charles Schwab Corp (SCHW) +4,0 % United Airlines Holdings (UAL) -4,3 %
Motorola Solutions (MSI) +3,7 % Boston Scientific Corp (BSX) -4,3 %
Walgreens Boots Alliance (WBA) +3,5 % Akamai Technologies (AKAM) -3,5 %
Northern Trust Corp (NTRS) +3,3 % Expedia Group (EXPE) -3,2 %

David Lamač, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.