Středa 02. prosince. Svátek má Blanka.

Koruna utočí na letošní maxima

19.06.2009 | 18:56 0 Komentářů

Koruna k euru v pátek zopakovala obchodování ze čtvrtka. Zpočátku se kurz držel na úrovni 26,40 CZK/EUR, ale odpoledne prudce zpevnila až na 26,18 CZK/EUR, což jsou nejvyšší úrovně koruny od začátku ledna. Na závěr se koruna stabilizovala na úrovni 26,20 CZK/EUR. Ostatní regionální měny zpevňovaly, ale vývoj a zisky koruny byly stejně jako včera nejvyšší.
Dolar k euru se převážnou část dne obchodoval bez jednoznačného trendu kolem úrovně 1,392 USD/EUR.
K dolaru koruna přidala 20 haléřů a posunula se na 18,80 CZK/USD.
 

Koruna k euru se v první polovině týdne držela v pásmu 26,60-26,80 CZK/EUR. Na závěr týdne koruna prudce zpevnila až na 26,18 CZK/EUR, což je nejvyšší úroveň koruny od začátku ledna. Ostatní regionální měny zpevňovaly, ale vývoj a zisky koruny byly výjimečné. Polský zlotý i maďarský forint pokračovaly ve své stabilizaci (boční trend), naopak koruna ukončila svou stabilizaci a posunula se na letošní maxima.
Koruna opustila pásmo 26,4-27,2 CZK/EUR, kde se držela 3 měsíce. Další vývoj připouští další posílení koruny až na 26 korun za euro. Možný je i návrat zpět do předchozího pásma se ukazuje jako možný, ale méně pravděpodobný, vzhledem k prudkému posílení a vývoji globálních finančních trhů.
Dolar k euru přešel do bočního vývoje a kurz se bez jednoznačného trendu držel v pásmu 1,375-1,40 USD/EUR.
Očekáváme, že krátkodobě může pokračovat volatilnější obchodování kolem úrovně 1,40 USD/EUR. Ovšem ve střednědobém pohledu (týdny, měsíce) očekáváme návrat k slabšímu dolaru a možný je pokles až na úrovně 1,45 USD/EUR. V druhé polovině roku očekáváme dolar na úrovních 1,40-1,45 USD/EUR.
Na začátku týdne koruna k dolaru ztratila 50 haléřů a klesla na 19,50 CZK/USD díky posílení dolaru k euru. Ovšem na závěr týdne oslabení smazala a posunula se až na 18,80 CZK/USD a to především díky posílení koruny.
Krátkodobě očekáváme pokračování volatilního obchodování v širokém pásmu kolem 19 korun za dolar. V druhé polovině roku počítáme s posílením koruny k úrovni 18 korun za dolar.

 

Příští týden ve čtvrtek zasedání bankovní rada ČNB. Změnu saze neočekáváme (1,50%), trh se nepatrnou většinou přiklání ke snížení sazeb o 25 bps na 1,25%. Shoda panuje v tom, že půjde o velmi těsné rozhodnutí. Šance na snížení sazeb může zvýšit ještě případné další posílení koruny.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.