Úterý 27. října. Svátek mají Šarlota a Zoe.

Koruna prudce oslabuje na 28,20 CZK/EUR

23.01.2009 | 18:54 0 Komentářů

Páteční ráno přineslo prudký propad koruny. Koruna prorazila úroveň 28 korun za euro a klesla až na 28,20 CZK/EUR, což jsou nejnižší úrovně od léta 2007. Vůči čtvrtečnímu obchodování je to propad o 40 haléřů. Korunu opět srážel vývoj v regionu, kde došlo k výrazným výprodejům. Maďarský forint, klesl na nové historické minimum, polský zlotý je nejníže za poslední 4,5-roku. Regionální měny postupně sráží přicházející špatná data z ekonomiky. V pátek celou situaci znásobilo prudké posílení dolaru, které srazilo i ostatní evropské měny ještě níže.
K dolaru koruna propadla o 50 haléřů až na 22 korun za dolar (poprvé od října 2006). Na závěr kurz korigoval na 21,85 CZK/USD. Na eurodolarovém trhu došlé k prudkému posílení dolaru z 1,30 až na 1,28 USD/EUR. Důvodem pohyby nebyla reakce na žádnou událost, ale je to výsledek současných výprodejů na finančních trzích.

 

Koruna zaznamenala druhý týden v řadě výrazný propad. Z úrovně 27,50 koruna oslabil až přes hranici 28 korun za euro na 28,20 CZK/EUR, což jsou nejnižší úrovně od léta 2007. Za dva týdny koruna ztratila 5,8%. Koruna kopírovala vývoj v regionu, kde se měny propadly na historická minima (maďarský forint, rumunský leu), či dlouhodobá dna (polský zlotý – min od léta 2004) Z tohoto pohledu 1,5-leté minimum koruny je nejmenší pokles. Regionální měny několik týdnů sráží přicházející data, která zhoršují ekonomický výhled regionu. Celou situaci navíc násobí i prudké posilování dolaru na měsíční maxima k euru. Silný dolar obvykle sráží ostatní evropské měny ještě níže. Jako během první poloviny roku 2008 došlo k výraznému přestřelení koruny, v současnosti dochází k přestřelení kurz na opačnou stranu. Pro nejbližší týdny očekáváme tlak na slabší koruny.
Dolar k euru si připsal zisky na úrovni 3,6%. Kurz z úrovně 1,33 se dostal až na měsíční maximum 1,28 USD/EUR. Důvodem pohyby nebyla reakce na žádnou událost, ale je to spíše vývoj vyvolaný výprodejem celosvětových finančních trhů.

 

Příští týden je v ČR bez událostí.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.