Středa 14. dubna. Svátek má Vincenc.

Koruna na 5-týdenní minimu a čekání na Fed

18.03.2008 | 19:03 0 Komentářů

Koruna oslabila o 30 haléřů (-1,2% d/d) na 25,40 CZK/EUR. Krátce se koruna propadla až na 5-týdenní minimum 25,46 CZK/EUR. Impulzem byla shoda mezi ČNB a MF bojovat proti silné koruně. Ostatní měny v regionu stagnovaly a maďarský forint dokonce posiloval.
K dolaru koruna oslabila o 20 haléřů na 16,10 CZK/USD. Na eurodolarovém trhu kurz osciloval na úrovni 1,578 USD/EUR a vyčkává na večerní zasedání Fedu.

Viceguvernér ČNB Hampl agentuře Reuters uvedl, že ČNB navrhuje zmrazit příjmy z privatizace nebo alespoň nekonvertovat je na trhu. Dále nepouštět fondy z Evropské unie na trh a nevydávat eurobondy. ČNB tak vysílá signál, že je připravena podnikat kroky proti silné koruně. Následně ministr financí Kalousek uvedl, že chce předložit vládě dohodu s ČNB o zamezení tlaků na posilování koruny.

Případný reálny dopad dohody mezi vládou a ČNB není již tak zásadní jako v roce 2002. Na jedné straně privatizační pramen již vyschl až na drobné vyjímky (ČSA, pražské letiště). Na druhé straně obrat zahraničního trhu i devizového trhu za 6 let vzrostl více jak dvojnásobně. Podle posledního šetření (duben 2007) česká korun na devizovém trhu měsíčně vstoupí do transakcí v objemu přes 900 miliard korun. Měsíční obrat zahraničního obchodu je asi 400 mld. korun. To ukazuje, že současné rozhodnutí centrální banky a ministerstva financí vysílá signál spíše psychologického rázu než že by mělo zásadní reálný dopad na trh.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.