Pátek 21. ledna. Svátek má Běla.

Koruna mírně posiluje na závěr týdne

20.03.2009 | 17:51 0 Komentářů

Na závěr týdne koruna zapomněla na předchozí oslabování k euru a mírně zpevnila k euru z hranici 27 koruna za euro na 26,60 CZK/EUR. V regionu také ostatní měny mírně posilovaly a korigovaly ztráty z předchozích dní. Jedním z faktorů byl pravděpodobně i slabší dolar.
K dolaru koruna zpevnila o 10 haléřů na 10-týdenní minimum 19,50 CZK/USD. Na eurodolarovém trhu došlo k zastavení propadu dolar a kurz se stabilizoval na úrovni 1,36-1,37 USD/EUR.
 
Koruna k euru během týdne mírně oslabovala v rámci stabilizaci po předchozím posílení. Z pondělní úrovně 26,40 CZK/EUR koruna oslabila do pásma 26,80-27,0 CZK/EUR. Na závěr týdne, ale koruna obrátila a zpevnila na 26,60 CZK/EUR. Podobným vývojem jako česká koruna přošly i ostatní měny v regionu. Na závěr týdne za posílením středoevropských měná pravděpodobně stál propad dolaru.
Očekáváme, že korekce (oslabení) koruny bude dál pokračovat a koruna klesne přes hranici 27 koru na euro až na 27,5 CZK/EUR. Pro zbytek prvního pololetí očekáváme koruna zůstane na slabších úrovních (27-29 CZK/EUR), ale do konce roku by měla opět posílit až k úrovni 25 korun za euro. Korunu na současných hodnotách považujeme za podhodnocenou.
Dolar k euru v první polovině týdne stangoval kolem 1,30 USD/EUR, ale v druhé polovině týdne se propadl až na 10-týdenní minimum 1,37 USD/EUR v reakci na rozhodnutí Fedu. Ve středečním  prohlášení Fed uvedl, že podrží úrokové sazby na nule po delší dobu a současně velmi výrazně zvýší nákupy dluhových cenných papírů včetně vládních bondů. Trh se obává inflačních rizik a
Sočasné oslabení dolaru prorazilo hranici 1,30 a mělo by pokračovat dál. Podle našeho názoru se otevírá cesta k pokles minimálně na 1,40 USD/EUR. Do konce roku očekáváme dolar spíše kolem úrovní 1,40-1,45USD/EUR.
K dolaru koruna postupně zpevnila z úrovně 20,50 až na 10 týdenní maximum 19,50 CZK/USD. Hlavním faktorem byl propad dolaru, který drobně tlumil slabší kurz koruny.
Krátkodobě očekáváme stabilizaci koruny kolem 20 korun za dolar, když se vyrovná vliv slabší koruny a slabšího dolaru. V druhé polovině roku počítáme s posílením koruny k úrovni 18 korun za dolar.

 
Příští týden má na programu tři události – průmyslová výroba (pondělí), maloobchodní tržby (úterý), ČNB (čtvrtek). Vzhledem k zveřejněným výsledků by propad průmyslu v lednu mohl dosáhnout až 20% r/r. Maloobchodní tržby by v lednu měly poklesnout kolem 4% a to především kvůli prodejům aut. Ve čtvrtek změnu sazeb ČNB neočekáváme. Proti snížení sazeb stojí slabší koruna.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.