Čtvrtek 06. května. Svátek má Radoslav.

Koruna mírně oslabila na 24,15 CZK/EUR

20.06.2008 | 19:03 0 Komentářů

Koruna i na závěr týdne mírně oslabila pokračovala v korekci ze středečních maxim. K euru kurz se posunul z 24,08 na 24,15 CZK/EUR. V regionu se obchodovalo v podobném duchu a měny spíše oslabovaly. Jedinou výjimkou byl maďarský forint, který přidal více jak 0,7% d/d a posunul 5-leté maximum na 238,5 HUF/CZK.
K dolaru koruna zpevnila o 10 haléřů na 15,45 CZK/USD. Hlavním impulzem bylo oslabení dolaru z 1,550 na 1,564 USD/EUR. Současný pohyb na eurodolarovém trhu odpovídá našemu očekávání, že pro nejbližší týdny kurz pravděpodobně zůstane uzamčen v pásmu 1,53-1,59 USD/EUR.
 

Česká koruna tento týden zlomila opět řada rekordů. Na začátku týdne koruna zahájila klidné obchodování na úrovni 24,20 CZK/EUR. Ovšem ve středu díky prudkému posilování kurz prorazil poprvé v historii hranici 24 korun za euru a koruna zpevnila až na 23,92 CZK/EUR (9,8% od začátku roku). Na závěr týdne koruna postupně korigovala zpět na 24,15 CZK/EUR.

Česká koruna posiluje třetí týden v řadě a k euru posílila více jak 4,0%. Koruna sílí téměř bez reakce na data a v regionu výrazně posiluje jen maďarský forint. Jedním z vysvětlení je, že česká koruna „dohání“ předchozí posílení slovenské koruny v důsledku revalvace parity před přijetím eura. Dalším vlivem může být opětovný nárůst nervozity na finančních trzích v posledních dnech a preference bezpečných aktiv a česká koruna se dlouhodobě považuje právě za tzv. „bezpečný přístav“.

 
Příští týden má na programu jedinou údálost – ve čtvrtek zasedne bankovní rada ČNB. Spolu s trhem očekáváme, že úrokové sazby zůstanou beze změny. Hlavním argumentem pro zachování sazeb beze změn je silný kurz koruny. Aktuální kurz 24 korun za euro představuje meziroční posílení o 16%, což jen dále zvýší vnímání ČNB, že kurz představuje výrazný protiinflační a tlumící impulz. Stagnaci sazeb považujeme nadále za nejpravděpodobnější i ve zbytku roku.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.