Pátek 04. prosince. Svátek má Barbora.

Koruna klidná na závěr týdne

12.06.2009 | 17:32 0 Komentářů

Koruna k euro převážnou část dne stagnovala v pásmu 26,6-26,7 CZK/EUR. Česká koruny si šla svou cestou, protože ostatní měny v regionu výrazně oslabovaly a korigovaly posilování z předchozích dnů. Tento obrat byl vyvolán i změnou trendu na eurodolarovém trhu.
Na eurodolarovém thu se oslabil prodejní tlak na dolar a naopak americká měna k euru zpevnila z 1,41 na 1,395 USD/EUR.
Koruna k dolaru oslabila o 20 haléřů na 19,15 CZK/USD.
 

Koruna během týdne pozvolna zpevnila z hranice 27 korun za euro do pásma 26,6-26,7 CZK/EUR. Koruna tak smazala oslabení z předchozího týdne a po dvou týdne se kurz vrátil na původní hodnoty. Koruna bez reakce přešla domácí výsledky (inflace, HDP, průmysl) a kopírovala vývoj v regionu. Středoevropské měny posilovaly i díky oslabování dolaru na světových trzích.
Předpokládáme, že koruna bude pokračovat ve svém klidném obchodování pod hranici 27 korun za euro i v následujících dnech. Během léta by měla zůstat na slabších úrovních (26-28 CZK/EUR), ale do konce roku by měla opět posílit až k úrovni 25,2 CZK/EUR.
Dolar k euru na začátku týdne zpevnil z 1,40 na 2-týdenní maximum 1,38 USD/EUR. Dolar navázal na posílování z konce předchozího týdne po lepších datech z trhu práce. Tento vývoj byl krátkodobý a ve zbytku týdne dolar naopak oslabil zpět na 1,40 USD/EUR.
Očekáváme, že krátkodobě může pokračovat volatilnější obchodování kolem úrovně 1,40 USD/EUR. Ovšem ve střednědobém pohledu (týdny, měsíce) očekávme návrat k slabšímu dolaru a možný je pokles až na úrovně 1,45 USD/EUR. V druhé polovině roku očekáváme dolar na úrovních 1,40-1,45 USD/EUR.
Na začátku týdne koruna k dolaru oslabila až na 19,50 CZK/USD díky posílení dolaru k euru. Ovšem do konec týdne koruna zpevnila k hranici 19 korun za dolar díky oslabení dolaru a soubežnému posílení koruny k euru.
Krátkodobě očekáváme pokračování volatilního obchodování v širokém pásmu kolem 19 korun za dolar. V druhé polovině roku počítáme s posílením koruny k úrovni 18 korun za dolar.

 
Příští týden jsou na programu maloobchodní tržby a PPI (oboje pondělí) a platební bilance (středa). U maloobchodních tržeb očekáváme meziroční pokles o 1%, když pokles zmírňuje pouze řada jednorázových vlivů (kalendářní vlivy, efekt Velikonoc).

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.