Čtvrtek 06. května. Svátek má Radoslav.

Koruna klidná na závěr týdne

03.07.2009 | 18:17 0 Komentářů

Na závěr týdne koruna se za klidného obchodování držela na úrovni 25,90 CZK/EUR. Ostatní měny v regionu byly také bez jednoznačného trendu. Pouze maďarský forint mírné oslaboval (-0,3% d/d).
Na eurodolarovém trhu kurz stagnoval na úrovní 1,40 USD/EUR. Klidnému průběhu na devizových trzích pomohl nejenom začátek prázdnin, ale dnes i státní svátek v USA.
Koruna k dolaru se obchodovala na úrovni 18,50 CZK/USD díky stagnaci koruny i dolaru.
 

Koruna k euru v první polovině týdne pokračovala v posilování a z úrovně 26 korun za euro se posunula až na 25,67 CZK/EUR ve čtvrtek, což byla nejvyšší úroveň koruny od poloviny loňského prosince. Na závěr týdne koruna korigovala na 25,90 CZK/EUR. Vývoj koruny převážně kopíroval vývoj v regionu
Koruna by v dalších dnech měla pokračovat ve stabilizaci na úrovní 26 korun za euro. Během letních měsíců ovšem připouštíme riziko mírného oslabení koruny do pásma 26,5-27,0. Důležitým faktorem bude vývoji globálních finančních trhů a kurzu dolaru.Na závěr roku počítáme s posílením koruny až k úrovním 25,20 CZK/EUR.
Dolar k euru během týdne osciloval v pásmu 1,40-1,42 USD/EUR v reakci jak se měnil sentiment na finančních trzích. Na rozdíl od akcií a dluhopisů dolar bez větších reakcí přešel nečekaně horší data z amerického trhu práce.
Krátkodobě může pokračovat volatilnější obchodování kolem úrovně 1,40 USD/EUR, tedy na úrovních kde se dolar drží od konce května. Ovšem ve střednědobém pohledu (týdny, měsíce) očekáváme návrat k slabšímu dolaru a možný je pokles až na úrovně 1,45 USD/EUR. V druhé polovině roku očekáváme dolar na úrovních 1,40-1,45 USD/EUR.
Koruna k dolaru v první polovině týdne zpevnila o 40 haléřů na 7,5-měsíční maximum 18,10 CZK/USD, ale na závěr se kurz vrátil zpět na 18,50 CZK/USD.
Krátkodobě očekáváme pokračování volatilního obchodování v širokém pásmu kolem 19 korun za dolar. V druhé polovině roku počítáme s posílením koruny k úrovni 18 korun za dolar.

 
Příští týdne budou zveřejněny výsledky obchodní bilance (úterý), inflace a nezaměstnanosti (obě ve čtvrtek). Očekáváme, že cenová hladina v červnu zůstane beze změny, když nárůst cen pohonných hmot by měl vyrovnávat pokles cen potravin. Meziroční inflace by měla poklesnout o dvě desetiny na 1,1%. U nezaměstnanosti očekáváme nárůst o 3 desetiny na 8,2% jako důsledek recese ekonomiky.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.