Čtvrtek 05. srpna. Svátek má Kristián.

Korekce na asijských trzích byla omezená, některé pokračovaly v poklesu

13.09.2016 | 09:09 0 Komentářů

Holubičí tón Lael Brainard z FEDu uklidnil americké trhy, v Asii však měl pouze omezený dosah.

Zatímco americké akcie včera umazaly většinu pátečních ztrát díky slovům Lael Brainard z FEDu, která zopakovala svůj holubičí postoj a vyzvala k opatrnosti při zvyšování sazeb, asijské trhy obchodovaly smíšeně a růsty byly pouze omezené. Hongkongské akcie mírně vzrostly, ve větším rozletu jim však podle Castora Panga z Core-Pacific Yamaichi bránila nedůvěra trhu v další zlepšení ekonomických ukazatelů, které zároveň nezavdávají důvod k stimulům (které by na trh přinesly další prostředky).

Přítok kapitálu na čínský akciový trh může omezit také růst hongkongské mezibankovní zápůjční sazby, tzv. HIBORu, která je podle Wu Kana z JK Life Insurance referenční sazba pro pevninské investory. Její nárůst tedy podle něj znamená nárůst nákladů na kapitál. Za růstem HIBORu podle některých stojí čínská centrální banka. Ta podle Kena Penga ze Citi Private Bank omezila dostupnost jüanu na offshore trzích, čímž zvedla i HIBOR, aby zvýšila náklady obchodníků sázejících na pokles jüanu. Sazba podle něj pravděpodobně zůstane zvýšená, dokud FED nezvedne sazby. Existují však i další hypotézy pro růst HIBORu – nepřerolování splatných derivátů a zvýšená poptávka po likviditě před koncem kvartálu.

Čínská průmyslová produkce v srpnu byla meziročně o 6,3 % vyšší, analytici očekávali růst o 6,2 %. Očekávání překonaly i maloobchodní prodeje, které meziročně vzrostly o 10,6 %, přičemž analytici očekávali, že tempo jejich růstu zůstane na červencových 10,2 %, a investice do dlouhodobého majetku, které v letošním roce do srpna meziročně vzrostly o 8,1 %, přičemž analytici očekávali zpomalení na 7,9 %.

Ekonomové na základě makrodat soudí, že stav čínské ekonomiky se stabilizoval, takže nebude potřebovat další monetární uvolnění a vláda se bude moci zaměřit na řešení dlouhodobých problémů.

Jihokorejská míra nezaměstnanosti v srpnu vzrostla z červencových a očekávaných 3,6 % na 3,8 %, její nárůst byl patrný v oblastech s loděnicemi.

Japonský Nikkei 225 +0,34 % na 16729,04 b.
Hongkongský Hang Seng +0,36 % na 23373,6 b.
Čínský Shanghai Composite -0,11 % na 3018,7977 b.
Jihokorejský Kospi +0,4 % na 1999,36 b.
Australský S&P/ASX 200 -0,23 % na 5207,8 b.

Zdroj: Bloomberg

Jan Tománek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.