Čtvrtek 29. července. Svátek má Marta.

Konference J.P. Morgan bližší informace k výhledu hospodaření likérky Stock Spirits Group nepřinesla

26.09.2016 | 14:41 0 Komentářů

Investiční banka J.P. Morgan v pátek zveřejnila klíčové poznatky ze své londýnské konference, které se zúčastnil i management likérky Stock Spirits Group. Management přiblížil situaci na důležitém polském trhu, absence výhledu pro letošní rok však nebyla ve shrnutí analytiky J.P. Morgan vysvětlena.

Polský trh s vodkou letos roste, Stock stabilizoval svůj podíl

Polský trh s vodkou od začátku roku do července vzrostl (objem o 2,6 %, hodnota o 3,0 %). Tradiční kanál zůstává nejdůležitějším prodejním kanálem pro vodku v Polsku a v letošním roce se mu daří lépe oproti diskontnímu segmentu. Z toho těžil Stock, jelikož dodává spíše do tradičního kanálu.

Přibližně 70 tis. obchodů tradičního kanálu je sdruženo do 300 řetězců, z nichž 200 obsluhuje Stock přímo a další skrze velkodistributory jako je třeba Eurocash, jehož podíl na tržbách Stocku přesahuje 20 %.

Očekává se, že polská maloobchodní daň z tržeb by měla podpořit tradiční kanál.

Konkurenční boj s likérkou Roust pokračuje

Likérka začala v březnu snižovat ceny vybraných produktů u své hlavní značky vodku, na což ihned zareagovala konkurenční likérka Roust, aby udržela své ceny o 7-8 % níže oproti Stocku. Další snížení cen přišlo v květnu, kdy Roust oznámil průměrný růst cen o 2 % u 80 % svých produktů.

Roust však v komentáři k výsledkům za první polovinu roku uvedl, že je připraven bránit svou tržní pozici a v posledních dvou týdnech inicioval kroky. Podle Stocku se to zatím neprojevilo na maloobchodních cenách, ačkoliv u těch se obvykle změny projeví po šesti až osmi týdnech. Je možné, že Roust zintenzivnil promoční aktivity, případně ustoupil od předchozího zvýšení cen.

Management potvrdil, že žádnou větší M&A aktivitu nechystá

Management potvrdil, že se nechystá k žádné větší aktivitě na poli fúzí a akvizic, dokud situace v Polsku nebude pevně v rukou. Ve střednědobém období vidí zajímavé příležitosti v Rumunsku a zemích bývalé Jugoslávie.

Výhled na letošní rok?

Jedním z tématů, které analytici J. P. Morgan zařadili do svého seznamu otázek na konferenci pro management likérky, byl také letošní výhled hospodaření. Ten společnost oproti minulým rokům nezveřejnila spolu s výsledky za první polovinu roku. Analytici uvedli, že současný konsensus analytiků sestavený agenturou Bloomberg implikuje více než 20% meziroční pokles hrubého provozního zisku EBITDA v druhé polovině letošního roku navzdory zrušeným a zpožděným objednávkám z konce loňského roku, kvůli kterým likérka v listopadu vydala profit-warning.

Vznesli tak otázku, zda tento konsensus není příliš konzervativní i přes současné snižování cen v Polsku. Jejich shrnutí konference však výhled likérky již nezmiňuje. Samotná likérka se k výhledu naposledy vyjádřila naposledy na květnové konferenci, kdy uvedla, že je spokojena s výhledem na svých stránkách, který však byl naposledy aktualizován 12. dubna 2016.

Agentura Bloomberg nyní uvádí, že oslovení analytici očekávají, že za celý rok 2016 likérka dosáhne tržeb 264,2 mil. EUR, hrubého provozního zisku EBITDA 50,52 mil. EUR a očištěného zisku na akcii 0,13 EUR.

Akcie Stock Spirits Group (BAASTOCK) dnes oslabují o 2 % na 50,7 Kč

Zdroj: J.P. Morgan, Bloomberg

Jan Tománek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.