Neděle 07. března. Svátek má Tomáš.

Komodity: Zlato zastavilo pád na 940 USD

27.02.2009 | 12:43 0 Komentářů

Cena zlata během včerejšího obchodování pokračovala již čtvrtým dnem v řadě směrem na jih. Žlutý kov se tak krátce podíval až pod úroveň 940 USD, což je od minulého týdne pokles o více než 60 USD. Obchodníci si v tomto týdnu dali pauzu a vybírali zisky z minulého týdne, kdy zlato téměř po roce prolomilo silnou rezistenci 1000 USD/oz. Zlato je považováno za bezpečné útočiště před rizikovějšími investicemi a i přes občasné poklesy si na trhu drží stále vzestupný trend.

 Podle organizace World Gold Council byla celosvětová poptávka po zlatě v roce 2008 o 64 % vyšší než v roce 2007. Velkou část tvořila především investiční poptávka, která pomohla kompenzovat sníženou poptávku ze strany klenotníků a výrobců šperků. Nedůvěra ve finanční trhy a inflační očekávání otevírají zlatu při současných cenách dveře k dosažení nové maxima. Nejvyšší cena byla zaznamenána v březnu loňského roku, kdy zlato na trhu dosáhlo rekordní úrovně 1033,90 USD/oz.

Investoři teď vyčkávají na nový signál, který je opět vrátí zpátky na trh, což je dáno také tím, že se cena v dnešním obchodování drží kolem menšího supportu 940 USD/oz.

Zlato s dubnovým termínem dodání, obchodované na newyorském COMEXu kleslo o 23,60 USD, (-2,4 %) na 942,60 USD za trojskou unci.

Autor: Roman Kubašta (roman.kubasta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.