Úterý 28. září. Svátek má Václav.

Komodity: Zlato vyskočilo na 1150 USD/oz

12.01.2010 | 10:51 0 Komentářů

Zlato na začátku nového týdne prudce vylétlo, což je způsobeno díky zprávám týkající se prosincové obchodní bilance v Číně a úrokových sazbách ve Spojených státech.

Obchodní bilance ve třetí největší ekonomice světa klesla z listopadových 19,1 miliard dolarů na 18,4 miliard dolarů, a to kvůli velmi silnému dovozu. Import zboží a služeb v prosinci vzrostl o 55,9 procenta, zatímco trh očekával růst jen o 31 procent. Ještě větší překvapení ale způsobil export, který minulý měsíc vzrostl o 17,7 procenta, když analytici očekávali růst o pouhé 4 procenta. Mezi analytiky se dokonce objevují názory, že by čínská ekonomika letos mohla dosáhnout růstu až 16 procent, což pravděpodobně podpoří inflaci.

Nejlepším uchovatelem hodnoty před rostoucí inflací je pak obecně považováno právě zlato. To nadále nachází podporu především ve slabém dolaru, který by se ještě po nějakou dobu měl pohybovat kolem aktuálních hodnot. Jedním z předpokladů pro to by mělo být ponechání současných úrokových sazeb po delší období. Příští zasedání amerického FEDu je už za dva týdny ve středu.

Autor: Roman Kubašta (roman.kubasta@seznam.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.