Neděle 09. května. Svátek má Ctibor.

Komodity: Zlato nabírá dech

17.06.2008 | 12:57 0 Komentářů

Cena zlata v pondělní obchodní seanci prudce stoupla. Po velkých výprodejích z minulého týdne, kdy cena tohoto vzácného kovu spadla téměř o 30 USD (3,4 %), se ve včerejším dni situace na trhu zcela změnila v nákupní náladu. Příčinou byl dolar, který od pondělních ranních hodin začal oslabovat z pátečních z 1,53 EUR/USD na pondělních 1,55 EUR/USD. V pondělí na měnovém trhu dolar oslabil vůči všem svým největším rivalům v reakci na setkání ministrů financí skupiny G8 v Japonsku, kteří se více soustředili na inflaci než na měny, což snížilo očekávání na vyjádření které by podpořilo americkou měnu. Další ale poněkud menší váhu na zelenou bankovku měly také méně výrazné výsledky Empire State indexu, který měří průmyslovou výrobu v okolí státu New York a čtvrtletní ztráta investiční banky Lehman Brothers, která odepsala 2,8 mld. dolarů. Pokles dolaru tak zvýšilo poptávku po komoditách, kde největší aktivita byla včera zaznamenána u ropy, která na světových trzích zdolala nový rekord (139,89 USD/barel). To zvýšilo zájem investorů po zlatě, jako protiinflační zajištění.

Kontrakt na zlato se srpnovým termínem dodání, obchodovaný na newyorském COMEXu vzrostl o 13,20 USD na 886,30 USD za trojskou unci. Intradenní maxima si sáhla až na 897 USD za trojskou unci.

Dnešní den je významný na fundamenty, které přijdou v odpoledních hodinách zejména z USA. Mezi ně lze očekávat například výsledky z nemovitostního sektoru, index průmyslových cen (PPI) či zveřejnění průmyslové produkce. Cena zlata v dopoledních hodinách osciluje kolem 885 USD.

Autor: Roman Kubašta (roman.kubasta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.