Pondělí 12. dubna. Svátek má Julius.

Komodity: Zlato na novém rekordu

17.03.2008 | 12:28 0 Komentářů

Zlato v dnešní obchodní seanci vytvořilo nový vrchol (1033 USD). Příčinou je opět americký dolar, který se dostal na nová historická minima. Dnes ráno se dolar na páru s eurem propadl až na 1,5902 USD/EUR, což je částečná reakce na včerejší akci americké centrální banky (FED), která snížila diskontní sazbu, za kterou půjčuje peníze ostatním bankám a to o čtvrt procentního bodu, tedy z 3,5 % na 3,25 %. Tento krok FEDu ale není zdaleka v tomto týdnu posledním a další lze očekávat již zítra, kdy se bude rozhodovat o snížení úrokových sazeb. Trh očekává, že dojde ke snížení až o 1 % na rovné 2 %. V případě, že by tak k tomu skutečně došlo, lze očekávat další výprodeje americké měny, což naopak ještě zvýší poptávku po žlutém kovu.

Futures na zlato s dubnovým termínem dodání, obchodované na newyorském COMEXu dnes ráno vzrostlo o 34,40 USD (3,4 %) až na 1033,90 USD za trojskou unci.Cena poté zpátky mírně klesla na 1023 USD za trojskou unci.

Agresivní přístup americké centrální banky, snažící se odvrátit hrozbu případného hospodářského útlumu je spojena akciovými poklesy a devalvací americké měny. Na trhu tak roste panika, kdy investoři stále přecházejí k bezpečnějšímu způsobu investování, jimiž jsou právě drahé kovy, ale třeba také i americké státní dluhopisy.

Autor: Roman Kubašta (roman.kubasta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.