Středa 14. dubna. Svátek má Vincenc.

Komodity: Zemní plyn vytlačí uhlí za 15 let, IEA

06.06.2011 | 19:07 0 Komentářů

Perspektiva nových nekonvenčních zdrojů zemního plynu po celém světě bude navyšovat spotřebu na takovou úroveň, která po roce 2025 převýší spotřebu uhlí a kolem roku 2035 bude srovnatelná se spotřebou ropy, uvedla v pondělí Mezinárodní energetická agentura (IEA). Rychlý nárůst spotřeby zemního plynu nicméně sníží globální přebytek nabídky již v roce 2015. Poradce průmyslových zemí odůvodňuje boom poptávky v důsledku poklesu celosvětové výroby jaderné energie, po závažné havárii v Japonsku a nárůst netradiční produkce zemního plynu v Číně, Austrálii a Severní Americe. Podle IEA tragédie ve Fukushima omezí, nebo zcela zastaví nové projekty jaderné energie a to nejen v Evropě ale celosvětově.
Zpráva uvádí, že přibližně 40% nárůstu globální produkce zemního plynu bude do roku 2035 pocházet z nekonvenčních zdrojů jako je těžba z břidlic, nebo z uhelných slojí. Austrálie se pravděpodobně do roku 2020 stane jedním z nejvýznamnějších světových vývozců zkapalněného zemního plynu (LNG) a předběhne dosavadního lídra Katar. Je nezbytné aby vlády zavedly účinné bezpečnostní standardy týkající se nekonvenční výroby zemního plynu, zejména chemikálií využívané při těžbě z břidlic a omezení při využívání vodních zdrojů.
IEA se zároveň obává, že klimatické cíle bude obtížné splnit, přestože plyn bude stále více nahrazovat vysoce znečišťující výrobu energie z uhlí a ropy. Jeho strmý vzestup využití bude totiž na úkor nízkouhlíkových technologií , jako jsou jaderné elektrárny i obnovitelné zdroje energie. IEA revidovala odhad globálních emisí CO2 ekvivalentu v roce 2035 pouze o 0,5% dolů na 160 milionů tun, ve srovnáním s odhadem v loňském roce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.