Úterý 13. dubna. Svátek má Aleš.

Komodity: Zemní plyn tento týden výrazně posílil

03.06.2011 | 11:14 0 Komentářů

Cena zemního plynu ve čtvrtek vyskočila na desetiměsíční maximum poté, co zpráva americké energetické agentury ukázala, že zásoby vzrostly méně než se čekalo. Zemní plyn s doručením v červenci na burze Nymex posílil o 16,5 centů, 3,6% na $4,794 za milion britských termálních jednotek a zaznamenal největší jednodenní vzestup od 17. března. Od počátku roku trh roste o 5,6%, v tomto týdnu o 6,1%.

Klíčový faktor, který ovlivňuje ceny, je kromě poptávky počasí. Krátkodobý výhled očekává neobvyklou vlnu veder v regionech s vysokou spotřebou, což se může projevit zvýšením využití klimatizací. NOAA vydala zprávu, podle které bude letošní hurikánová sezóna v USA velmi aktivní.

Ve střednědobém výhledu má zemní plyn podporu v očekávaném nárůstu poptávky a snížení výstupu ropných plošin, než dojde k podstatnému nárůstu produkce v roce 2012. Rozšiřování nabídky v následujících letech bude snižovat závislost Spojených Států na dovozu zemního plynu.
 

Celosvětové ceny reagují na zvýšenou poptávku Japonska, vzhledem k zemětřesení, následném tsunami, které poškodily nebo vyřadily jaderné elektrárny na východě ostrovní země. Přepokládá se, že Japonsko nahradí ztrátu výkonu z jádra paroplynovými elektrárnami. V současnosti je již největším dovozcem zkapalněného zemního plynu na světě. Dovozy LNG dosahovaly v roce 2010 v průměru 9 mld. kubických stop denně. EIA předpokládá, že vývoz do Japonska letos meziročně vzroste o 21% na 1,2 BFC/d.

Podle dat EIA vzrostla zásoba zemního plynu v týdnu do 27. května pouze o 83 miliard kubických stop na 2107 mld. kub stop a deficit na pětiletém průměru se rozšířil o 0,7% na 2,0%. Dlouhodobý průměr doplnění zásob v tomto období činil 99 mld. kubických stop a většinový konsenzus čekal nárůst o 94 mld. kub stop. Současná hladina zásob byla 10,1% pod úrovní loňského roku.
 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.