Čtvrtek 17. června. Svátek má Adolf.

Komodity: Zemní plyn klesl na měsíční minimum

20.12.2010 | 10:13 0 Komentářů

Ceny termínových futures na zemní plyn zaznamenaly v USA třetí pokles v řadě a otestovaly měsíční minima poté, co vládní zpráva o stavu zásob nezaznamenala oproti očekávání žádnou změnu.

Podle statistiky amerického energetického úřadu klesla zásoba zemního plynu v týdnu do 10.prosince o 164 miliard kubických stop na 3561 mld kub stop a tato hladina převyšovala o 9,9% pětiletý průměr 3240 mld kub stop. Ve stejném období loňského roku zásoba dosahovala 3596 mld kub stop, což znamenalo meziroční pokles 1,0%.

Trh vzal na vědomí nejen dostatečnou nabídku pro zimní sezónu ale také krátkodobý výhled počasí. Privátní meteorologické předpovědi předpokládají ke konci měsíce pro klíčové oblasti středozápadu a severovýchodu teploty poblíž normálu, zatímco výrazně chladnější počasí pro jihovýchod a nadprůměrné teploty pro jihozápad a Skalnaté hory.

Cena zemního plynu s doručením v lednu na burze Nymex ve čtvrtek oslabila o 4,1% až na měsíční minima $4,048 za milion britských termálních jednotek a v tento týden již ztratila více jak 10%. Na počátku prosince kontrakt zdolal tříměsíční maximum $4,637. V pátek průběžně stagnuje ale pravděpodobně bude korigovat předchozí ztráty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.