Úterý 26. ledna. Svátek má Zora.

Komodity: Zemědělské komodity v USA příznivě ovlivňuje teplé jarní počasí

07.04.2010 | 11:49 0 Komentářů

Teplé počasí na východu Skalnatých hor příznivě ovlivňuje pěstitelské podmínky ozimé pšenice, osev bavlny a rýže. Kromě pobřežních oblastí Mexického zálivu a Floridy kde spadly srážky, panovalo v uplynulém týdnu v ostatních oblastech USA mimořádně teplé jarní počasí. V okolí Velkých jezer teploty vysoce převyšovaly mnohaletý průměr. Ve státu Minnesota slunečné a větrné podnebí pomáhalo vysušovat mokrá pole a umožní pozdní sklizeň kukuřice.

Úroda americké ozimé pšenice byla hodnocena v týdnu do 4.dubna z 65 % jako dobrá a výborná oproti 43% před rokem a byla v lepší kondici než poslední dostupná zpráva v týdnu do 6.prosince 2009. V největším pěstitelské oblasti Kansas bylo hlášeno 69% úrody v dobrém a výborném stavu a minimální škody. Teplejší jaro a adekvátní vlhkost pomáhá zlepšovat pěstitelské podmínky na jihu v Texasu. USDA uvedla, že k 4.dubnu bylo oseto 4% polí bavlnou. Američtí farmáři také hlásili 33% osetí ploch ovsem a 14% osetí ploch rýží. Tempo jarních prací převyšovalo loňské hodnoty i pětiletý průměr.

USDA letos očekává větší plochy pro osev kukuřice, soji, bavlny na úkor pšenice. Plocha osetá kukuřicí meziročně stoupne o 3%, plocha osetá sojou letos vzroste o necelé procento na nový rekord, meziroční navýšení ploch o 15% se očekává pro bavlnu a o 9% pro rýži. Plocha osetá všemi odrůdami pšenice letos v USA meziročně klesne o 9%.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.