Čtvrtek 22. dubna. Svátek má Evžénie.

Komodity: Zemědělské komodity v době oslabujícího USD

26.03.2008 | 11:13 0 Komentářů

Velké fondy se vracejí na trhy se zemědělskými komoditami. Na trhu pšenice nakoupili včera přibližně 3000 kontraktů. Jedním z důvodů vstupu velkých fondů na komoditní trhy je situace na finančních trzích: americký dolar opět oslabil kvůli špatným výsledkům indexu spotřebitelské důvěry (nejnižší za 5 let) a mezi-měsíční změny cen domů.

Na trhu zrnin nadále vládne nejistota kvůli očekávané zprávě amerického zemědělského úřadu (USDA) ohledně plánovaných osevních ploch zrnin pro letošní rok, která bude publikovaná příští pondělí 31.března 2008. Netrpělivě se očekávají především zprávy ohledně sójových bobů a pšenice, protože se komplikuje situace na trzích. V případě pšenice je nedostatečná sněhová pokrývka v Kanadě, aby ochránila zimní pšenici před mrazy. Rozsah poškození se očekává v rozsahu 10-50%, ale více přesnější prognózy budou až v dubnu. Kanada patří mezi 10 největších světových producentů pšenice. Aktuální cena pšenice je 1072 USD/100 bušlů.

V případě obchodování sójových bobů se komplikuje situace v Argentině, která je třetím největším producentem této olejniny. Argentinská vláda zvýšila exportní clo, na co zemědělci reagovali blokováním přístavů a pohrozili, že zasejí letos méně sójových bobů jestli vláda nezmění svůj postoj. Sója je poslední dobou velice žádaná plodina především z asijského regionu (z důvodu nedostatečné produkce na domácím trhu v Číně), kde je nedostatek rostlinných olejů a i samotné sóje, která je klíčovou potravinou v tomto regionu. Situaci na trhu odpovídá i rostoucí cena této zemědělské komodity. Po včerejším uzavření obchodování na CBOT (burza v Chicagu) z důvodu překročení denních cenových limitů se dnes cena prozatím ocitla na cca 1351 USD/100 bušlů.

Autor: Jana Albertová (jana.albertova@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.