Čtvrtek 06. května. Svátek má Radoslav.

Komodity: Zemědělské komodity korigují předchozí maxima

02.11.2010 | 15:43 0 Komentářů

Většina zemědělských komodit v USA zahájila týden oslabením a výběrem zisků. Trh kukuřice reagoval na posílení dolaru a poněkud slabší exportní poptávku. Týdenní exportní inspekce pro následující týden obavy ještě umocnily. Síla dolaru nadále zůstává klíčový faktor na trhu komodit. Obchodníci zůstávají před volbami a zasedáním Fedu opatrní. Kukuřice v pondělí zdolala nové dvouleté maximum $5,90 ¾, poté ale převážila prodejní aktivita a trh zakončil se ztrátou 4 ¾ centů na 5,77 ¼ za bušl. Kukuřice byla v říjnu nejziskovější zemědělskou komoditou. Během měsíce dokázala posílit téměř o 24%.

Sója koncem týdne prudce posilovala, čtvrteční maximum $12,36 byla nejvyšší hladina od 14. srpna 2009. Páteční a pondělí korekce nastala po zpevnění dolaru vůči ostatním měnám a po optimistické zprávě pěstitelských podmínek v Brazílii. Protože na domácím trhu nejsou čerstvé fundamenty, zaměřují se oči obchodníků na zprávy ze zahraničí. Nejaktivnější listopadový futures v pondělí zakončil pouze o ¾ centu níž na $12,25 ¼ za bušl. Týdenní exportní inspekce vývozu pro tento týden zaostaly za očekáváním. V říjnu sója vyskočila téměř o 16%.

Pšenice zahájila výprodejem po významné rally v průběhu minulého týdne, kdy cena vyskočila o 7%. Obchodníci netrpělivě sledují předpovědi počasí pro středozápad, kde sucha nadále ohrožují kvalitu ozimé pšenice. Předpokládá se USDA v týdenní zprávě o stavu plodin zvedne kvalitu ozimé pšenice až o 3%. Přesto bude hodnocení velmi nízké, protože před týdnem bylo shledáno nejméně akrů dobré a výborné kvality od roku 1991. Nejaktivnější prosincový futures pšenice v pondělí na CBOT klesl o 14 ¾ centů na $7,02 za bušl, stejný kontrakt ozimé pšenice na burze KCBT o 16 ¾ centů na $7,54 ¼, jarní pšenice oslabila na parketu MGE v Minneapolis o 10 centu na $7.66 ¾ za bušl. Během října pšenice posílila o více jak 7%.

Trh rýže korigoval devítiměsíční maximum třetí seanci v řadě, některé kontrakty oslabily o maximální cenový limit. Byla to první významná korekce od července. Podle analytiků se jedná o krátkodobý jev. Hlavními faktory růstu cen jsou produkční ztráty v Asii kvůli počasí a špatné výnosy v USA. Listopadový futures neloupané rýže se v pondělí na CBOT propadl o 48 ½ centů na $13,94 za metrák. V průběhu října rýže zdražila o 12,7%.

Podle produkční zprávy USDA do 24. října pokračovala sklizeň obilovin a bavlny tempem vysoce převyšující pětiletý průměr. Osev ozimé pšenice byl dokončen z 92% a úroveň klíčení srovnatelná s dlouhodobým průměrem. Hodnocení kvality ze 46% jako dobré a výborné bylo nejnižší za posledních 19 let. Bylo to nečekané zhoršení o 1% oproti stavu před týdnem. Kvalita bavlny stále převyšovala úroveň před rokem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.