Sobota 31. července. Svátek má Ignác.

Komodity: Zemědělské komodity čekají na WASDE, přesto nová cenová maxima

09.05.2008 | 13:14 0 Komentářů

Ve čtvrtek 8. května 2008 jsme se opět dočkali další historické události. Cena kukuřice překonala suverénně veškerá dosavadní cenová maxima a stejně jako na trhu s ropou vládnou na trhu nenasytní býci. Tato situace přetrvává i dnes, kdy ceny ropy i kukuřice rostou dál. Aktuální cena kukuřice se dostala až na 637,40 USD/100 bušlů, přičemž ještě ve středu se prodávala za cca 600 USD/100 bušlů. Ceny ropy vzrostly na maximu 124,73 USD/barel (NYMEX) z důvodů obav, že nebude dostatečná nabídka před letní motoristickou sezónou. Cena kukuřice následně vzrostla z důvodu využívání pro výrobu biopaliv především v USA.

Také ceny rýže opět rostou z důvodu další poptávky. Malajsie si chce zvýšit své zásoby rýže a tak plánuje dovézt v nejbližších 3 dnech až 70 % ročního objemu dovozené rýže, což je celkem 500 tisíc tun. Ani tento objem však nebude konečným, zmínila se vláda v Malajsii. Zajímavostí z trhu s rýží je, že Arkansas (producent rýže v USA) hodlá využívat pro výrobu biopaliv plevel z rýže, protože dřevo je pořád cenově nedostupnou surovinou.

Před dnešním otevřením burzy v 16.35h se bude publikovat pravidelná měsíční zpráva amerického zemědělského úřadu o světové poptávce a nabídce zemědělských komodit WASDE, na kterou již netrpělivě čekají obchodníci.

Autor: Jana Albertová (jana.albertova@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.