Středa 14. dubna. Svátek má Vincenc.

Komodity: Zemědělské komodity a FED

19.03.2008 | 11:47 0 Komentářů

Na trzích zemědělských komodit byla včera zvýšená poptávka po zrninách z důvodu dalšího očekávaného oslabení amerického dolaru během dne. To se nakonec vyplnilo a pšenice, kukuřice i sójové boby uzavřely na vyšších cenách než na kterých otevřely. Večerní zpráva FEDu o snížení úrokových sazeb o 0,75% na 2,25% přišla až po uzavření trhů pšenice, kukuřice i sóje a tak se tato zpráva promítne až do dnešního obchodování. Dle očekávání obchodníků by se měla snížit poptávka po zrninách z důvodu krátkodobého posílení americké měny, což už není tak docela pravda, vzhledem k tomu, že americký dolar se pomalu ale jistě vrací na své původní nízké hodnoty před včerejším vyhlášením FEDu.

Na trhu pšenice je zatím slabá býčí nálada způsobená dnešním japonským nákupem v objemu 92 tisíc tun pšenice (z toho bylo 50 tisíc tun americké pšenice) a ohlášeným záměrem Egypta koupit 55 tisíc tun zrnin. Také Turecko, Maroko, Irák a Bangladéš plánují další nákupy pšenice. Aktuální cena pšenice je 1264,50 USD/100 bušlů. Samozřejmě je dobré pamatovat na krátkodobé korekce na trzích a tedy jestli se nic zásadního na trhu nestane (např. Egypt neuskuteční svůj záměr) může se očekávat pokles ceny pšenice až na 1123USD/100 bušlů, tj. na 23,6% fibonacciho úroveň.

V případě sójových bobů se letos očekává zvětšení osevní plochy v USA jak na úkor kukuřice tak i pastvin. Vzhledem k tomu, že se jedná zatím o spekulaci, tato informace bude mít spíš krátkodobý dopad na trhy obou plodin a střednědobý až dlouhodobý efekt bude mít až další průzkum, další publikované zprávy o osevní ploše, jako např. měsíční zpráva USDA o osevní ploše, která se bude publikovat 31.března. Je znát, že na trhu sójových bobů je prozatím býčí skupina silnější než na trhu kukuřice, ale celkově mají na obou trzích navrch medvědi. Na trhu sójových bobů je aktuální cena 1290,90 USD/100 bušlů, na trhu kukuřice je cena 537,65 USD/100 bušlů.

Autor: Jana Albertová (jana.albertova@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.