Neděle 19. září. Svátek má Zita.

Komodity: Zásoby zemního plynu v USA prudce klesly

15.02.2010 | 13:11 0 Komentářů

Americký energetický institut (EIA) zveřejnil statistiku zásob zemního plynu v týdnu do 5.února 2010.

Zásoba plynu ve 48 sledovaných státech USA klesla o 191 miliard kubických stop.
Průměrný odhad analytiků ManGlobal očekával redukci 181 mld kubických stop. Celková zásoba ve sledovaném týdnu do 5.února v USA dosahovala 2 215 mld kub stop. Největší úbytek 116 mld kub stop, byl zaznamenaný na americkém východu. Severovýchod Spojených Států paralyzovalo několik sněhových bouří, teploty ale neklesaly hluboko pod normál. Před týdnem do 29.ledna se zásoba plynu v USA snížila o 115 mld kub stop na hladinu 2 406 mld kub stop.

Současná hladina nabídky převyšuje o 8,4% zásobu ve stejném období vloni a o 5,4% pětiletý průměr. Vzestup poptávky lze očekávat ještě několik týdnů. Meteorologové NWS předpovídají do 22.února pro polovinu východu Spojených Států teplotně podprůměrné období. Dopad přívalů sněhu byl na trh zemního plynu jen minimální, protože většina podniků a škol byla v tomto období uzavřena. Sentiment trhu stále ovlivňuje počasí, tempo produkce a pomalé zotavení americké ekonomiky. Cena bude těžko překonávat hladinu $6 za milion britských termálních jednotek.

Trh zemního plynu v uplynulém týdnu stabilizoval a odolal prodejnímu tlaku. Cena mezitýdenně oslabila o 0,8% a březnový kontrakt udržel hladinu podpory na $5,20. Ve velmi volatilním obchodování zemní plyn v pátek zakončil růstem 7,2 centů na $5,468 za milion BTU.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.