Úterý 19. ledna. Svátek má Doubravka.

Komodity: Zásoba zemního plynu v USA klesla

25.11.2010 | 16:14 0 Komentářů

Podle týdenní statistiky amerického energetického úřadu do 19. listopadu klesla zásoba zemního plynu o 6 miliard kubických stop na 3837 mld kub stop. Statistika byla zveřejněna vzhledem k svátku Dne díkůvzdání o den dříve. Většinový konsenzus předpokládal navýšení o 2 miliardy kubických stop. Do 12. listopadu zásoba vzrostla o 3 miliardy kubických stop na novou rekordní hladinu v historii 3843 mld kub stop. Ve stejném období před rokem dosahovala 3835 mld kub stop. Ve sledovaném období převyšoval objem zemního plynu v zásobnících o 9,5% pětiletý průměr 3503 mld kub stop.

Prosincový kontrakt vyrazil ostře vzhůru, avšak v závěru seance o většinu zisků přišel a zakončil s nepatrným ziskem 0,3 centů na $4,267 za milion britských termálních jednotek. V průběhu týdne dokázal posílit o 6,5%. Meteorologické předpovědi NWS nadále předpokládají teploty pod normálem v klíčových oblastech spotřeby, data z průmyslu signalizují zrychlující poptávku a obchodníci pokračují v rozvazování krátkých pozic.

Krátkodobý listopadový výhled EIA revidoval odhad spotřeby. V letošním roce poroste o 4,3% na 65,0 mld kubických metrů denně a poté se mírně zvýší na 65,4 Bcf/d v roce 2011. Nárůst odráží zejména poptávku průmyslu a energetického sektoru. Spotřeba podniků a domácností bude letos stagnovat a v příštím roce jen mírně vzroste.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.