Sobota 18. září. Svátek má Kryštof.

Komodity: Vysoké ceny ropy zpomalují poptávku v Číně a USA, IEA

02.05.2011 | 11:32 0 Komentářů

Vysoké ceny ropy negativně ovlivňují poptávku největších spotřebitelů Číny a USA, Organizace zemí vyvážející ropu by měla zvýšit výkon už v červnu a zastavit další zvyšování cen, uvedl výkonný ředitel Mezinárodní energetické agentury. Již dříve IEA varovala, že drahá ropa ohrožuje růst světové ekonomiky.

Cena ropy dlouhodobě nad úrovní 100 dolarů může po zbytek roku 2011 způsobit destrukci na straně poptávky podobně jako v roce 2008, uvedl Nobuo Tanaka v rozhovoru pro agenturu Reuters. Ropa je nejdražší od července 2008, Brent v dubnu dotkla hranice 127 dolarů za barel, WTI atakuje úroveň 114 dolarů. Investoři a spekulanti by měli vyslyšet sílící varování a “neopakovat stejnou chybu jako v roce 2008“, kdy byla cena vyhnána nad 147 dolarů za barel, varuje Tanaka.

Velkým otazníkem zůstává, zda čínská poptávka, která je hnací silou růstu globální spotřeby ropy poslední dekády zpomaluje rychleji, než se očekávalo. Podle průzkumu analytiků dotázaných Reuters letos zpomalí růst ropné poptávky v Číně na 5 -7% z 12% tempa v roce 2010. To by znamenalo meziroční růst celosvětové poptávky o 0,450 mil až 0,550 mil b/d v roce 2011, zhruba jen třetinová prognóza růstu IEA o 1,44 mil b/d.

IEA předpokládá vyšší spotřebu zemního plynu v příštích letech, klíčovým faktorem jsou obavy po zemětřesení v Japonsku, kde tsunami poškodilo jadernou elektrárnu v prefektuře Fukušima. Některé vlády již zastavují výstavbu nových reaktorů a staré jaderné elektrárny by se mohly dostat do důchodu dříve, než se čekalo. Současně dojde (pravděpodobně ke konci desetiletí) ke snížení přebytku nabídky zemního plynu ve světě dříve, než se původně předpokládalo. “Vlády budou zvyšovat využívání zemního plynu pro výrobu elektrické energie. Současný přebytek dodávek plynu se bude vypařovat velmi rychle,“uvedl Tanaka. IEA bude v tomto směru revidovat globální výhled.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.