Pátek 07. května. Svátek má Stanislav.

Komodity: Většina zemědělských komodit zahájila týden v poklesu

20.10.2010 | 09:01 0 Komentářů

Většina zemědělských komodit zahájila tento týden v poklesu. Trh kukuřice po zdolání dvouletého maxima před týdnem, jakoby ztratil na síle. Farmáři využili přechodně vysokých cen a prodávali, nedostatek býčích zpráv odjistil vybírání zisků. Přestože většina obchodníků očekává další sestupnou revizi odhadu produkce, dostatečný předstih před další měsíční statistikou a rychlé tempo letošní sklizně udržuje trh pod tlakem. Nejaktivnější prosincový kontrakt v pondělí zakončil se ztrátou 5 ¾ centu na $5,57 ¼ za bušl.

Sója je stále v zajetí býčího sentimentu po měsíční statistice Wasde a přetrvávající robustní poptávkou ze strany Číny. Páteční maximum $12.04 byla nejvyšší cenová hladina od srpna 2009. Nejaktivnější listopadový futures v pondělí oslabil pouze o 1 cent na $11,84 za bušl. Týdenní exportní prodeje směřovaly v týdnu do 7. října více jak z poloviny do Číny. Týdenní exportní inspekce vývozu pro tento týden vysoce předčily objem před týdnem a očekávání.

Pšenice nenavázala na páteční rally v očekávání zmírnění suchem sužovaných pěstitelských oblastí. Srážky by měly podle předpovědí v průběhu tohoto týdne významně podpořit klíčení ozimé pšenice. Prodejní aktivita medvědů ještě umocnila sentiment na trhu.
 

Nejaktivnější prosincový futures pšenice v pondělí zakončil se ztrátou 14 ½ centů na $6,90 za bušl, stejný kontrakt pšenice ztratil na burze KCBT v Kansas City 13 centů na $7,32 a pšenice obchodovaná na burze MGE v Minneapolis oslabila o 9 ¼ centu na $7.44 ¾ za bušl.

Trh rýže pokračoval v rally a nenásledoval ostatní zemědělské komodity. Zprávy z pitu uvedly, že hlavní podporou byl tajfun na Filipínách a obavy o tamní úrodu. Páteční vrchol $13,87 přitom atakoval maxima z 22. února. Dalším býčím faktorem jsou slabší než očekávané výnosy v USA. Listopadový futures v pondělí na parketu CBOT zakončil růstem o 11 ½ centů na $13,70 ½ za metrák a dnes průběžně posiluje o 13 centů na nový sedmiměsíční vrchol $13,83 ½.

Podle poslední produkční zprávy USDA do 17. října pokračovala sklizeň všech obilovin včetně bavlny ve velmi rychlém tempu. Osev ozimé pšenice byl dokončen ze 4/5 a úroveň klíčení srovnatelná s dlouhodobým průměrem. Kvalita bavlny byla výrazně lepší než před rokem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.