Pátek 24. září. Svátek má Jaromír.

Komodity: Většina zemědělských komodit USA v únoru oslabila

07.03.2011 | 17:42 0 Komentářů

Termínové futures kukuřice v pátek zakončily níž poté, co během dne zdolaly 32- měsíční maximum. Technické indikátory vysílaly jasné signály překoupeného trhu a obchodníci před víkendem raději vybírali zisky. Fundamenty jsou stále velmi pevné. Exportní prodej předčil pátý týden hladinu 1 milionů tun, což vyvolává obavy ohledně další redukce zásob příští týden. USDA v únoru znovu snížil konečné zásoby o 70 mil bušlí na úroveň 15-letého minima 675 mil bušlí. Kukuřice s dodáním v květnu uzavřela v pátek na parketu CBOT o 8 ¾ centů níž na $7,28 centů za bušl. Trh v únoru zhodnotil o 9%.

Sója zaznamenala čtyři vítězné seance v řadě podpořená zlepšeným výhledem jihoamerické produkce. Sentiment podpořila robustní čínská poptávka a obavy z narušení dodávek v Argentině. Obchodníci rovněž sledují opožděnou sklizeň a záplavy v některých klíčových oblastech Brazílie. Stávka přístavních dělníků v Argentině pokračuje a počet uzavřených přístavů narůstá. Navzdory otazníkům ohledně počasí, Informa překvapivě zvýšila odhad jihoamerické produkce. USDA v únoru zachovala stav konečných zásob beze změn na úrovni 140 mil bušlí, druhou nejnižší hladinu od roku 2004. Květnový kontrakt v pátek posílil o 2 centy a zakončil na dvoutýdenním maximu $14,14 za bušl. V průběhu února trh oslabil o 4,3%.

Ceny americké pšenice posilovaly, neboť špatné počasí ohrožuje výstup. Přetrvávající sucha ohrožují výstup červené ozimé pšenice v oblastech Velkých rovin. Přívaly sněhu mohou naopak v severních oblastech před jarní výsadbou způsobovat povodně. Zprávy z klíčových pěstitelských regionů byly uspokojivé. V Ukrajině bylo v současnosti 94% ozim v dobrém stavu, Čína předpokládá v letošním roce rekordní sklizeň pšenice a Kazachstán potvrdil, že neexistují žádné plány na omezení vývozu obilí navzdory snížení nabídky. USDA v únoru ponechal odhad konečných zásob beze změn na úrovni 818 mil bušlí, což je druhá nejvyšší úroveň od roku 2002. Nejaktivnější květnový futures pšenice zakončil v pátek na CBOT se ziskem 8 ¾ centů na dvoutýdenním maximu $8,32 ¼ za bušl. Stejný kontrakt ozimé pšenice vzrostl na KCBT o 10 ¼ centů na $9,28 1/2, jarní pšenice na burze MGE vyskočila o 13 ¾ centů na $9,65 ¼ za bušl. V měsíci únor pšenice na CBOT oslabila o 6,5%.

Cena rýže zakončila druhou seanci výš a následovala růst sóji a kukuřice. Nadcházející sklizeň ve Vietnamu bude pravděpodobně vytvářet tlak na pokles. Globální zásoby jsou vzhledem k vysoké úrodě ve Vietnamu a Thajsku stále dostačující, obě země jsou klíčoví globální exportéři. Futures s dodáním v květnu uzavíral na CBOT se ziskem 9 centů na $14,19 za metrák. USDA v únoru zvýšil odhad konečných zásob o 1 mil tun na 52,8 mil tun a zohlednil snížení vývozu. Cena rýže se v únoru propadla o 11% a byla nejztrátovější zemědělskou komoditou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.