Neděle 16. května. Svátek má Přemysl.

Komodity: Ukrajina plánuje do pěti let snížit dovozy zemního plynu z Ruska o 66 pct

05.09.2011 | 17:27 0 Komentářů

Ukrajina plánuje během příštích pěti let snížit dovozy ruského zemního plynu o 66% a nahradit je domácími energetickými zdroji, jako je uhlí nebo zemní plyn z břidlic, uvedl v úterý premiér Mykola Azarov. Plány na radikální snížení dovozu zemního plynu na Ukrajinu přichází po 18-měsíčním neúspěšném vyjednávání s Ruskem o snížení ceny plynu. Slova ukrajinského premiéra podtrhují zhoršení vztahů mezi oběma zeměmi. Moskva opakovaně odmítá jednat o kontraverzní desetileté dohodě o dodávkách zemního plynu, podepsané v lednu 2009. Kontrakt tehdy podepsala premiérka Julia Tymošenková a její ruský protějšek Vladimír Putin. Současná ukrajinská vláda považuje ceny za příliš vysoké.

Azarov opakovaně prohlásil, že Ukrajina platí jedny z nejvyšších cen, ačkoli je nejbližší odběratel a nakupuje více zemního plynu, než kterákoliv jiná země. Tymošenková stojí kvůli kontraverzní smlouvě o dodávkách zemního plynu v Kievě před soudem. Pokud jí soud shledá vinnou, hrozí jí až 10 let vězení. Ukrajina odmítla plán Putina o sloučení obou plynárenských společností Gazpromu a Naftogazu s tím, že by vlastnila 6% společného podniku. Prezident Viktor Janukovič tento návrh rychle odmítl jako nevýhodný.

V letošním roce Ukrajina doveze 40 miliard kubických metrů zemního plynu, oproti 36,5 mld. kub. metrů v roce 2010. V následujících letech chce využívat technologie na úsporu energií a spustit projekty energetických zdrojů v tuzemsku. Produkce zemního plynu z břidlic by sama o sobě snížila dovoz o 5 mld. kub metrů ročně, uvedl Kommersant Daily s odvoláním na vládní zdroje. Předběžné výsledky průzkumu Naftogas uvedly, že má Ukrajina zásoby zemního plynu z těchto zdrojů ve výši 1,5-2,5 bilionů kubických metrů.

Výstup metanu z uhelných slojí by snížil dovoz zemního plynu o další 4 miliardy kub. metrů ročně, zatímco zemní plyn těžený z mělčin Černého moře o 7 mld. kub. metrů ročně. Ukrajina rovněž plánuje vybudovat terminál pro zkapalněný zemní plyn na pobřeží Černého moře s cílem umožnit dovoz více jak 10 miliard kub. metrů LNG ročně ze zemí jako je Ázerbájdžán. Podporuje rozšíření těžby uhlí, které by nahradilo drahé dovozy zemního plynu a jeho využití v elektrárnách, teplárnách a v ocelářském průmyslu. Podle vládní zprávy, má Ukrajina dostatečné zásoby uhlí k uspokojení domácí poptávky pro dalších 400 let.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.