Středa 27. ledna. Svátek má Ingrid.

Komodity: Trh zemního plynu zastavil pokles, reaguje na uzavírání krátkých pozic

01.04.2010 | 20:27 0 Komentářů

Podle čtvrteční statistiky dat EIA rostla zásoba zemního plynu v týdnu do 26.března ve 48 sledovaných státech o 12 miliard kubických stop na 1,638 mld kub stop a tato hladina byla o 1,0% nižší než před rokem. Průměrný odhad analytiků dotázaných Dow Jone Newswires očekával vzestup 14 mld kubických stop. Na východu Spojených Států byl ještě zaznamenán úbytek 7 mld kub stop, ve výrobních oblastech a na americkém západu se zásoba navýšila o 19 mld kub stop.

Před týdnem do 19.března inventáře stouply o 11 mld kub stop na 1 626 mld kub stop a ve stejném období vloni zásoba stagnovala na 1 654 mld kub stop. Současná hladina nabídky převyšovala o 10,8% pětiletý průměr.

Fundamentální a technické faktory se nezměnily. Při zanedbání vlivu počasí jsou pro investory klíčové výstupní kvóty a ekonomická makrodata. Trh zemního plynu bude citlivě reagovat na hospodářské oživení. Výrobní aktivita v březnu rostla už osmý měsíc, pracovní trh se pokouší stabilizovat. Účastníci trhu budou vyčkávat na páteční data zaměstnanosti. Pokud bude přírůstek nových pracovních míst vyšší než očekávání dojde k uzavírání obrovského objemu krátkých pozic. Při negativním čtení může dojít k otevírání nových pozic na pokles. Trh může poté setrvat v dlouhodobém sestupném trendu až na zářiová minima $2,409.

Cena před týdnem po statistice EIA prorazila hladinu podpory v oblasti $4,050, ztratila 7% a klesla na nové půlroční minimum. Květnový kontrakt dnes na Nymex roste o 21,4 centů na $4,083 za milion britských termálních jednotek. Trh se během dne odrazil z hladiny podpory na $3,8 a reagoval na uzavírání krátkých pozic.
Makro: Výrobní aktivita USA v březnu rostla už osmý měsíc
 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.