Sobota 18. září. Svátek má Kryštof.

Komodity: Trh zemního plynu atakoval klíčovou rezistenci

11.06.2010 | 16:26 0 Komentářů

Podle týdenní statistiky EIA do 4.června vyskočila zásoba plynu ve 48 amerických státech o 99 miliard kubických stop na 2,456 miliard kubických stop a výsledek překonal očekávání. Současná hladina převyšovala o 1,2% stav zásob před rokem. Před týdnem došlo k přírůstku 88 mld kub stop na 2,357 mld kub stop. Ve stejném období vloni dosahovala velikost zásob 2,428 mld kub stop. Ve sledovaném období převyšoval objem zemního plynu v zásobnících o 14,4% pětiletý průměr. Většinový konsenzus 26 analytiků dotázaných Dow Jones Newswires předpokládal do 4.června růst o 93 miliard kubických stop.

Trh s energiemi je ovlivněn poměrně  příznivými makrodaty ale zejména klimatickými faktory. Revidované meteorologické předpovědi předpovídají nadprůměrně vyšší teploty během příští třítýdenní periody v klíčových oblastech spotřeby. NOAA se obává velmi aktivní hurikánové sezóny v Atlantiku. Bouře představují velkou hrozbu pro ropné plošiny v Mexickém zálivu, kde se produkuje zhruba čtvrtina spotřeby ropy a pětina celkové spotřeby zemního plynu v USA. Velmi teplé počasí zvyšuje spotřebu elektrické energie pro klimatizace podniků a domácností a ovlivňuje poptávku paroplynových elektráren.

Zemní plyn v týdenní periodě téměř stagnoval poté, co dokázal posílit o více jak 9% v předchozí periodě. Ve čtvrtek po medvědí statistice EIA na burze Nymex oslabil o 0,6%. Nejaktivnější červencový kontrakt ztratil 6 centů a zakončil na $4,647 za milion britských termáĺních jednotek. V úterý cena během dne vystoupala na $4,995 a atakovala nejvyšší hladinu od 19.února. Resistenci v oblasti $5 se  trhu opakovaně nepodařilo překonat. Dnes zemní plyn v New Yorku průběžně posiluje o 7 centů na $4,717 za milion BTU.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.