Čtvrtek 22. dubna. Svátek má Evžénie.

Komodity: Trh průmyslových kovů zpět ve svých původních kolejích

27.03.2008 | 10:46 0 Komentářů

Trhy industriálních kovů zažívají po silném propadu z minulého týdne (přes 600 bodů) rekonvalescenci a sentiment na těchto trzích začíná signifikantně posilovat. Měď měla za poslední dva dny největší zisk v pěti týdnech a kurz překonal horní hranici trendového kanálu. Růst byl způsoben několika důležitými faktory, které by mohly ceny mědi udržet i nadále vysoko. V tuto chvíli se kurz mědi onchodované na LME pohybuje nad 8400 USD/t.

Mezi nejdůležitější patřila zpráva o poklesu globálních zásob mědi a hlavně stav zásob ve skladech LME, které jsou na 7,5 měsíčních minimech. K růstu cen přispěl i opět klesající dolar, který se vrací zpět po ziscích z minulého týdne, jež byly způsobeny nižším snížením úrokových sazeb FEDem, než se původně očekávalo. Ceny letí vzhůru proto, že padající dolar činí měď a další komodity denominované v dolaru levnějšími pro investory obchodující v jiných měnách. Posledním, velice podstatným fundamentem ženoucím ceny vzhůru, je opětovné navrácení peněz fondů, které nabírají novou vlnu optimismu, do komodit.

Výhled kurzu mědi a dalších průmyslových kovů je v současné situaci velice nejistý, nicméně se dá čekat, že se ceny budou držet kolem hranice 8000 USD/t ještě nějakou dobu a až ke konci roku by mohlo dojít ke korekci z důvodu poklesu poptávky Číny po průmyslových kovech po skončení olympijských her.

Autor: Jan Mynář (jan.mynar@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.