Neděle 17. ledna. Svátek má Drahoslav.

Komodity: Sucho v Brazílii pravděpodobně ovlivní cenu soji

08.12.2010 | 16:46 0 Komentářů

Suché počasí v klíčových pěstitelských oblastech soji v Brazílii může ovlivnit projekci sklizně a pravděpodobně zvedne ceny termínových kontraktů na CBOT nad dvouletá maxima dosažená v listopadu, uvedl analytik zemědělských komodit Rich Feltes. Počátkem prosince atašé USDA v Brazílii snížil odhad sklizně pro rok 2011 o 1% na 66,8 milionů tun kvůli jevu La Nina.

Brazílie je největší světový pěstitel soji po USA, jakýkoliv výpadek produkce v Brazílii zesiluje exportní poptávku z USA. Růst cen soji se promítá do cen sojové moučky a zvyšuje náklady pro producenty hovězího a vepřového masa. Nejaktivnější lednový futures soji v úterý oslabil o 3 centy a uzavíral na $12,85 ½ za bušl. Kontrakt na počátku listopadu vyskočil až na $13,48 ½ a zohlednil očekávání budoucí sklizně ve Spojených Státech.

V loňském roce jihoamerická země sklidila rekordní úrodu 69 milionů tun soji. Současná projekce je meziročně nižší o 3,2%. Největší pěstitelské oblasti včetně Rio Grande do Sul zaznamenaly na konci listopadu pouze ojedinělé srážky a předpokládá se, že budou nepravidelné po celé vegetační období. Navíc osetí ploch bylo letos opožděné, což bude Brazílii na trhu limitovat až do poloviny února.

Spojené Státy proto zůstanou klíčovým dodavatelem soji na mezinárodním trhu déle než se čekalo. Poptávka Číny v posledních letech výrazně zvedla objem vývozu soji z USA. USDA odhaduje v sezóně 2010-11 meziroční nárůst o 13% na rekordní hodnotu 57 milionů tun. Na jaře 2011 se v USA očekává tak zvaná “bitva o akry“. Američtí farmáři budou potřebovat navýšit oseté plochy sojou o další 2 miliony akrů k tomu, aby udržely krok s poptávkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.