Úterý 26. ledna. Svátek má Zora.

Komodity: Stav zásob poslal cenu zemního plynu v USA dolů

09.04.2010 | 11:35 0 Komentářů

Podle čtvrteční statistiky dat EIA vyskočila zásoba zemního plynu v týdnu do 2.dubna ve 48 sledovaných státech USA o 31 miliard kubických stop na 1,669 miliard kubických stop a tato hladina byla o 0,1% nižší než před rokem. Většina analytiků dotázaných Dow Jones Newswires očekávala vzestup 30 mld kubických stop. Na východu Spojených Států byl zaznamenán úbytek 3 mld kub stop, ve výrobních oblastech a na americkém západu  zásoba rostla o 34 mld kub stop.

Před týdnem do 26.března inventáře stouply o 12 mld kub stop na 1 638 mld kub stop a ve stejném období vloni zásoba stagnovala na 1 674 mld kub stop. Současná hladina nabídky převyšovala o 12,1% pětiletý průměr.

Fundamentální a technické faktory jsou stále medvědí. Při zanedbání vlivu počasí jsou pro investory klíčové výstupní kvóty a makrodata. Výrobní aktivita USA v březnu rostla už osmý měsíc, tempo bylo nejrychlejší od července 2004. Pracovní trh generoval nejvíce míst od března 2007 před recesí. Statistika COT prozradila, že účastníci trhu držely v půlce března rekordní počet kontraktů na pokles ceny. Cena plynu od počátku roku ztratila už 32%

Cena zemního plynu se před týdnem odrazila z hladiny podpory na $3,8, poté co došlo k částečnému uzavírání krátkých pozic vyskočila až na $4,33 za milion BTU. Rally bylo velmi krátké a trh oproti minulému týdnu nakonec ztratil 4,4%. Květnový kontrakt ve čtvrtek na burze Nymex klesl o 11 centů, 2,7% a uzavíral na $3,909 za milion britských termálních jednotek. Trh pravděpodobně setrvá v dlouhodobém medvědím trendu až na zářiová minima $2,409.

EIA se připravuje udělat velké revize produkčních dat a zásob. Nedělní zpráva WSJ uvedla, že ministerstvo energetiky zjistilo nadhodnocený výstup a její statistický úřad EIA odhalil
zásadní problém ve způsobu jakým se data shromažďují.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.