Středa 28. října. Je Státní Svátek

Komodity: Srážky pomáhají ozimé pšenici na Velkých pláních, sucho podporuje osev kukuřice

20.04.2010 | 17:35 0 Komentářů

Dešťové srážky a vysoká sněhová překrývka poskytuje na západu USA dostatek půdní vlhkosti v oblasti od Californie po Washington. Je zataženo a chladné počasí zpomaluje vývoj ozimých obilovin.

Na Velkých pláních doplňují přeháňky půdní vlhkost lánům ozimé pšenice avšak zpomalují práce farmářů v centrální části regionu. Teplé a suché podmínky na severu naopak zrychlují jarní setbu.

Většinou suché a mírné klima podporuje osev a klíčení v kukuřičném pásu středozápadu. Přeháňky v západních pěstitelských oblastech zpomalují jarní práce. Znepokojení stále více vyvolává sucho, v horní oblasti středozápadu a ve východní oblasti údolí Ohio je půdní vlhkost pro pěstování nedostatečná.

Na americkém jihu byly lokalizovány jen ojedinělé dešťové přeháňky v oblasti Delty a jihovýchodu. Na ostatním území podporuje suché a mírné klima osev kukuřice, bavlny a rýže. NWS 10 denní výhled do 29.dubna očekává podprůměrné teploty na většině území  USA, suché počasí se očekává od severní Delty po západní kukuřičný pás, nadprůměrné srážky na východním pobřeží a od pobřeží Pacifiku po severní Velké pláně.

Úroda americké ozimé pšenice byla hodnocena v týdnu do 18.dubna z 69 % jako dobrá a výborná, což bylo zlepšení oproti 65% před týdnem a stavu 43% před rokem. Ozimá pšenice byla zrálá na 6% ploch porovnáním s 13% vloni. K 18.dubnu bylo oseto 11% polí bavlnou, stejným tempem jako před rokem. Američtí farmáři také hlásili 19% osetí ploch kukuřicí oproti 5% vloni. Úroda rýže byla oseta ze 47%, ve stejném období před rokem jen z 28%, celkem vyklíčilo 18% ploch oproti 10% před rokem..

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.