Úterý 27. října. Svátek mají Šarlota a Zoe.

Komodity: Srážky omezují osetí na americkém středozápadu, na západu panují sucha

27.04.2010 | 15:26 0 Komentářů

Na západu USA prozatím panuje mírné, suché počasí před přibližující se bouřkovým systémem z Pacifiku  Na severozápadu pokračuje osev jarní pšenice a v oblasti Kalifornie osetí bavlnou a rýží.

Na Velkých pláních chladné počasí zpomaluje zrání ozimé pšenice a klíčení letní letošní úrody. Prší téměř v celé centrální a severní oblasti. Mokré sněhové přeháňky padají v oblastech od východního Colorada po Dakotu. 

Chladné a vlhké podmínky omezuje terenní práce v kukuřičném pásu středozápadu. V předchozím týdnu panovalo suché a mírné klima které zrychlilo osev. Stále prší v obou východních pásech a v horních oblastech středozápadu.

Na americkém jihu se několik oblastí zotavuje po řádění tornád, včetně centrální části Mississippi. V jižních oblastech Floridy panují silné bouře a zbytek celého regionu využívá poměrně příznivé klimatické podmínky k zrychlení jarních  prací. NWS 6-10 denní výhled očekává do 5.května podprůměrné teploty na severu a západu od linie jižních Skalnatých hor do oblastí Velkých jezer s výjimkou pobřeží Pacifiku. Nadprůměrně teplé počasí bude panovat na jihovýchodu USA. Průměrné srážkové úhrny téměř na celém území USA budou v kontrastu se suššími podmínkami v celé oblasti poloostrova Florida.

Podle dat USDA k 25.dubnu byla úroda ozimé pšenice zralá na 14% ploch, oproti 21% vloni a hodnocena beze změn jako dobrá a výborná z 69 % oproti stavu 45% před rokem. Farmáři  měli dokončen osev jarní pšenice na 43% a tempo bylo o 29% rychlejší než před rokem. Současně hlásili osetí 16% polí bavlnou, oproti 15% před rokem. Kukuřice byla oseta na 50% celkových ploch oproti 19% před týdnem a 20% vloni. Letošní úroda rýže byla oseta na 69% ploch, zatímco ve stejném období před rokem jen na 44% ploch, vyklíčilo 38% úrody oproti 19% vloni.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.