Pondělí 30. listopadu. Svátek má Ondřej.

Komodity: Sója zaznamenala výrazný pokles, Čína přislíbila uvalit na sóju 25 % clo

04.04.2018 | 15:27 0 Komentářů

Futures na komoditu sóji výrazně poklesl. Trhy zareagovaly na nejnovější zprávy ze strany Číny. Peking přislíbil uvalit dovozní celní daň na 106 produktů, mezi nimi i na sóju.

Cena sóji dnes od ranních hodin plynule klesá. Obchod se sójou zareagoval na zprávy ze stran Číny o zavádění dovozních cel na některé produkty importované z USA. (více informací zde) Čína oznámila, že sója bude patřit do seznamu 106 produktů zatížených 25 % celní sazbou. Americká obchodní skupina (USSEC), do které patří pěstitelé a vývozci sóji varují, že uvalení cel na tuto komoditu nezasáhne jen USA, ale také firmy na zpracování sóji, zvířecí velkochovy a konečné spotřebitele v celé Asii. 

 

Změna ceny sóji k 4.4.

Změna ceny sóji k 4.4. v centech

USA vyvezla do Číny za minulý rok sóju v hodnotě 12,4 mld. USD.    

Rozhodnutí Číny již prudce zasáhlo do obchodování futures zemědělských komodit. Ty jsou primárně využívány zemědělci, kteří se snaží zabezpečit proti neočekávaným změnám cen. Cena futures během dne poklesla až 4,3 % na 9,93 USD za bušl (bushel). Americké sklady pravděpodobně ke konci léta naplní velké množství sklizené sóji v USA, řekl senior analytik u DTN Darin Newsom. Pan Newsom se dále obává, co může způsobit ohrožení poptávky ze strany Číny při stále se zvyšující nabídce ze strany USA.  

 

Zdroj: Bloomber, Financial Times

Jan Paščenko, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.