Pondělí 20. září. Svátek má Oleg.

Komodity: Šéf BP kvůli úniku ropy neodstoupí

08.06.2010 | 10:32 0 Komentářů

Generální ředitel British Petroleum Tony Hayward v neděli oznámil, že kvůli úniku ropy v Mexickém zálivu neodstoupí, stále totiž věří, že se jeho společnost dokáže z největší ekologické katastrofy vzpamatovat. V pořadu BBC Andrew Marr Show mimo jiné uvedl: “usilujeme o zastavení úniku ropy, musíme vyčistit vody a pobřeží zálivu, nahradíme škody na životním prostředí a vrátíme Mexický záliv takový, jaký byl před událostí. Je to absolutní a dlouhodobý závazek.“

Výměna poškozeného ventilu nad studnou v hloubce 1,5 kilometrů se úspěšně zdařila a BP je nyní schopna odčerpávat asi polovinu únikového množství ropy, zhruba 10 tisíc barelů denně. Druhý kontrolní systém bude umístěn do konce příštího týdne. Pokud budou oba systémy v provozu, měla by být naprostá většina unikající ropy pod kontrolou. Nové kontrolní operace jsou navrženy tak, aby odolaly síle prvního stupně hurikánu. Současně probíhají odlehčovací vrty, které mají být dokončeny až v srpnu.

Šéf British Petroleum dále řekl, že tento únik byla jedna sto tisícina z jednoho milionu případů, protože jak BP až doposud zjistila, bylo u této havárie porušeno hned sedm stupňů ochran. Odmítl tvrzení, že ropné společnosti nejsou schopny zvládat své technické možnosti a podotkl, že se BP během 20-leté existence s incidentem tohoto druhu nikdy nesetkala.

Šéf BP čelí kritice za to, že zahájil reklamní kampaň na podporu společnosti a jejího úsilí zvládnout nejhorší ekologickou havárii v historii Spojených Států. Podle analytiků FT se vyšplhá celková částka za likvidaci katastrofy, za pokuty a odškodné až na 20 miliard dolarů. BP vloni hospodařila se ziskem necelých 14 miliard dolarů. Cena akcií BP se od počátku neštěstí v Mexickém zálivu propadla o třetinu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.