Úterý 01. prosince. Svátek má Iva.

Komodity: Rýže mírně posílila

04.09.2008 | 12:34 0 Komentářů

Při včerejším obchodování rýže opět zaznamenala mírný nárůst své ceny, která se v současnosti pohybuje na hranici 18,75 USD/100 liber (100 liber rýže je cca 45 kg). Stále se drží v rozmezí mezi 18 USD a 19 USD. Během posledního měsíce tak vzrostla cena rýže obchodované na mimoburzovním trhu s podkladovým futures kontraktem téměř o dva a půl dolaru. Jedním z hlavních důvodů zvýšení její ceny je deštivé počasí v zemědělských oblastech USA. To může mít za následek celkové zpoždění sklizně rýže na tomto území a také může mít tato situace dopad na kvalitu jednotlivých zemědělských komodit, jako např. kukuřice, soja a samozřejmě i rýže. 

Také situace v Thajsku, které patří dlouhodobě k jednomu z největších exportérů rýže, by mohla negativně ovlivnit vývoj ceny této zemědělské komodity. Naštěstí zatím nemáme žádné zprávy o poklesu vývozu z této země. Thajská vláda ujišťuje, že nedojde k žádnému náznaku jakéhokoliv narušení vývozu rýže z thajských námořních přístavů. 

Dnešní cena rýže, obchodované na mimoburzovním trhu se zatím dostala na hodnotu 18,74  USD/100 liber. Její otevírací cena byla 18,75 USD/100 liber. V tuto chvíli nejsou známy žádné důležité informace, které by mohly nějak výrazně ovlivnit cenu této zemědělské komodity.

Autor: David Hašek (david.hasek@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.