Středa 28. července. Svátek má Viktor.

Komodity: Rýže jen lehce posiluje

20.05.2008 | 12:58 0 Komentářů

Cena rýže obchodované na mimoburzovním trhu s podkladovým futures kontraktem na Chicagské burze lehce posílila  ze včerejší otevírací hodnoty 20,01 na dnešních 20,33 USD/100 liber (100 liber rýže je cca 45 kg), které dosáhla dnes v ranních hodinách.
Rostoucí ceny základních potravin jsou v rozvojovém světě značným problémem. Vysoká volatilita na rýžovém trhu pravděpodobně přetrvá kvůli obavám z nedostatku světové nabídky. Tato situace již v některých zemích vyvolala protesty a násilné nepokoje, což vede k prohloubení světového problému s hladověním.

Vietnam, jakožto jeden z největších exportérů této zemědělské komodity, stále upravuje exportní limity pro tuto plodinu.  Jedním z důvodů tohoto jednání je vzniklá situace na asijském kontinentu.
Ničivý cyklon Nargis, který zasáhl Barmu a zemětřesení v Číně, kde přišlo o střechu nad hlavou až 5 milionů lidí. V obou případech zde živelná katastrofa zanechala obyvatele v zoufalé situaci.
Obě země přišli o části zemědělských ploch a také přišla o veliké množství hospodářských zvířat, což povede k dalšímu prohloubení této krize.

Autor: David Hašek (david.hasek@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.