Čtvrtek 16. září. Svátek má Ludmila.

Komodity: Růst světových cen potravin byl v dubnu velmi mírný, FAO

06.05.2011 | 17:10 0 Komentářů

Růst světových cen potravin byl v dubnu mírný, po korekci v březnu a nepřetržité expanzi od července loňského roku. Index cen potravin FAO, jenž sleduje každý měsíc změny mezinárodních cen zemědělských komodit, v dubnu vzrostl o 1 na 232 bodů. Byl ale stále o 52 bodů (36%) vyšší, než ve stejném období loňského roku. V březnu index klesl z rekordní úrovně 237 na 231 bodů.

Pád cen cukru a rýže kompenzoval ostrý vzestup cen ostatních obilovin a masa, kvůli oslabujícímu dolaru a zdražení cen ropy. Další vývoj bude z velké části záviset na tom, jak dobrá bude produkce v roce 2011 a zda dojde k doplnění zásob. Poslední údaje naznačují oživení globální produkce obilovin a normální povětrnostní podmínky.

Vývoj počasí bude v následujících měsících klíčový. V loňském roce byly podmínky mimořádně příznivé, avšak mezi červencem a říjnem se dramaticky zhoršily. Ze všech druhů obilovin je nejvíce znepokojující stav kukuřice. Spojené Státy letos potřebují nadprůměrnou, ne-li rekordní sklizeň a zlepšit situaci na trhu. Chladné a mokré počasí omezuje jarní práce a výsadba se značně zpožďuje. Znepokojení budí světové zásoby, které letos pravděpodobně klesnou na nejnižší úroveň od roku 2008.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.